Perşembe, Temmuz 18, 2024
Google search engine
Ana SayfaDünyaYunanistan Türkiye ile diyaloğu gelecek nesillere karşı borç görüyor

Yunanistan Türkiye ile diyaloğu gelecek nesillere karşı borç görüyor


Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir yayın kuruluşunun düzenlediği “Jeopolitik Savaş: Sürdürülebilir barış için ön şartlar nelerdir?” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, dış politikaya ilişkin değerlendirmede bulundu.


Dünya gündemini meşgul eden bazı sorunların artık bölgesel değil, sınır ötesi niteliğe sahip olduğunu belirten Yerapetritis, iklim krizi ve Kovid-19 salgınını buna örnek gösterdi.


Yerapetritis, dünya genelini etkileyen sorunlara dikkati çekerek ülkelerin de dış politikalarının bu doğrultuda değiştiğini ifade etti.


“Güzel bir pozitif gündem oluşturdu


Türkiye ile diyaloğun Yunanistan’a vatansever bir hizmet olduğunu vurgulayan Yerapetritis, “(Türkiye ile) her konuda mutabık kalmayacağız, bunu biliyoruz. Naif değiliz. Gerilimleri azaltacak, diyalog, diplomasi ve demokrasi yolunu açacak koşullar oluşturmak gelecek nesillere borcumuzdur. Abartılı iddialara kapılmadan, adım adım bunu yapıyoruz. Güzel bir pozitif gündem oluşturduk.” diye konuştu.


Yerapetritis, dış politikadaki bu çizginin vatani bir görev olduğunu ifade ederek, “Zira, Ege’de bir kaza olursa, durumu düzeltmek için bir VAR (Video Yardımcı Hakem) sistemi olmayacak. Kaza düzeltilemez. Orta Doğu’da gördüğümüz gibi, kazalar çok kolay bir şekilde felakete sürükleyen sonuçlar doğurabilir. Bu da istemeyeceğimiz bir şey.” dedi.

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments