Pazar, Nisan 14, 2024
Google search engine
Google search engine
Ana SayfaKıbrısVatandaş hükümetin deprem vergilerinden rahatsız..!

Vatandaş hükümetin deprem vergilerinden rahatsız..!

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, “Vatandaş hükümetin yapacağı maaş kesintilerden ve koyduğu yeni deprem vergilerinden rahatsızdır çünkü hükümetin bugüne kadar yaptıkları yapacaklarının teminatıdır diye düşünüyor ve gayri meşru hükümete güvenmiyor kaldı ki bu konuda hazırladıkları ve Meclis’e gönderdikleri yasa tasarısı son derece keyfi uygulamalara ve siyasi istismarlara açıktır. Halkın parasını kesecekseniz şeffaf, hesap verebilir, kimin hak sahibi olduğu belli olan ve kritere göre yardımın yapılacağı bir yasa yapmak zorundasınız” dedi. Ada TV’de Cüneyt Oruç’un hazırlayıp sunduğu programa telefonla bağlanan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, gündeme dair soruları yanıtladı. Hükümetin yapacağını açıkladığı kesintilerle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, halkın kesilenden daha fazlasını vermeye gönüllü ve hazır olduğunu ama hükümete güvenmediğini belirtti.

“YASA TASARISI KEYFİ KARARLARA VE SİYASİ İSTİSMARA AÇIK” 

Halkın tepkisinin “Hükümete olan güvensizlik” olduğunu belirten Özersay “Bugüne kadar yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının da teminatıdır diye düşünüyor herkes ve şu soruyu soruyor; bu kesecekleri parayı çarçur etmeyecekleri, boşa harcamayacakları, bu kadar zamandır yaptıkları gibi partizanca, torpille devletin parasını harcamayacakları ne malum diye soruyorlar. Hükümete güvenmiyorlar. Kaldı ki Meclis’e gönderdikleri yasa tasarısının da keyfi kararlara ve siyasi kayırmacılığa ve istismara açık olduğu görülüyor. Herkes ‘daha fazlasını vermeye hazırız ama güvenmiyoruz’ diyorlar. Gerekirse kesinti yüzde 1 değil 10 olsun ama şeffaf şekilde nereye gideceği, kim tarafından hangi kriterlere göre harcanacağı, partizanca dağıtılmayacağı, boş yere harcanmayacağı kesin olsun diyorlar” dedi.

“İSTİHDAMLARI SİYASİ MALZEME YAPACAKLARI ENDİŞESİ HAKİM”
Halkın Partisi’nin hükümette olduğu dönemde Covid salgını ve sağlık harcamaları arttığı için kendi maaşlarından diğer çalışanların maaşlarına göre çok daha yüksek oranda kesinti yaptıklarını ama tepki alınmadığını söyleyen Özersay “Hükümette ve benim de Başbakan Yardımcısı olduğum dönemde kendi maaşlarımızdan yüzde 50 civarı kesinti yaptık. Cumhurbaşkanından, Başbakandan, Bakanlardan, milletvekillerinden, müsteşarlardan, müdürlerden. O dönemde %20 civarı başka kesintiler de yaptık ama belirli bir gelir düzeyinin altında maaş alanlardan herhangi bir kesinti de yapmadık yani bir alt sınır belirledik. Ve hiç kimse bir eleştiride bulunmadı, bir tereddüt ortaya koymadı çünkü o dönemde hükümete bir güven vardı” dedi. Vatandaşın hükümete olan güveninin neden kalmadığını da söyleyen Özersay “Çünkü izaz-ı ikram ödeneğinin artırılması yönünde bir talep var, Başbakanlığa garip garip istihdam talepleri olduğunu görüyoruz, sayın Üstel’in Sivil Savunma’nın kadrolarını dolduracağım diye bir açıklaması var. Tabii ki eksiklikler tamamlanabilir ama diğer kadrolar sınavla olmasına rağmen keyfi bir biçimde siyasi bir istihdama gidilebileceği endişesi akla geliyor. Bundan dolayı insanlar güven duymuyor” dedi.

“BU YASA TASARISI KÖTÜ NİYET VARSA BÜYÜK TEHLİKEDİR”

Kesintilerle ilgili Yasa Tasarısı’nın Meclis’te durduğunu, ama amaç kısmının muğlak olduğunu belirten Özersay “Gayri meşru hükümet bir yasa tasarısı hazırladı; bu kesintileri yapabilmek için ve mecliste duruyor. Kimin yardım alıp kimin yardım alamayacağı belirsiz, herhangi bir kriter yok, nereye başvuracağı belirsiz. Bunun nasıl denetleneceği belirsiz. Bir fon kurulmuyor. Gerçekten bu amaçlara uygun olarak bu para kullanılacak mı belirsiz. Yasa tasarısında kesinlikle ne denetime açık ne şeffaflık var. Bakanlar kurulu kararıyla bu harcamaları yapabilecekleri ortaya çıkıyor” dedi.

Türkiye’den gelecek olan ve KKTC vatandaşlarının yakını olan depremzedeler için de çalışmalar olduğunu ama bunda da çelişkiler olduğunu söyleyen Özersay “Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek olan depremzede vatandaşlar yeni mevzuata göre 6 aya kadar kısa süreli insani bir oturum izni veriliyor. Gelecek olan kişiye bir katkı yapılacaksa Bakanlar Kurulu kararıyla gayri meşru hükümetteki partiler kendi partilerine üye olan kişilere veya yakınlarına yerine göre yardımlarda bulunacaklar ama kendi partilerinden olmayan depremzedelere yardım yapmasalar kimse bunu fark etmeyecek, kimse de bunu denetleyemeyecek çünkü yasa tasarısında bununla ilgili hiçbir şey yok” dedi.

“KIBRIS TÜRK HALKI DAYANIŞMADAN, YARDIM ELİ UZATMAKTAN KAÇMAZ” 

Kuzey Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman yardımlaşma ve dayanışmadan kaçınmayacağını, ama Yasa Tasarısı’nın istismara açık olduğunu belirten Özersay “Gönüllülük temelinde bağış yapmak isteyen binlerce insan oldu, hükümetin yapması gereken şey bunu koordine etmekti ama yapmadılar. Bunun yerine toplumun bazı kesimlerinden güven vermeyecek şekilde zorunlu kesinti olarak yapma yoluna gittiler. Tam olarak nereye, hangi hesaplamayla harcanacağı belli olmayan bir zorunlu kesintiye dönüştürdükleri için koordinasyon da yapamıyorlar artık. Kuzey Kıbrıs Türk halkı hiçbir zaman yardımlaşma ve dayanışmadan kaçınmaz. Marifet bunu koordine etmekten geçerdi ama hükümet bunun yerine var olanı da bozarak gereksiz bir tartışmaya neden oldu. Yasa Tasarısı istismara açıktır, denetime açık değildir, kimin hak sahibi olacağı belli değil” dedi.

“ÜLKEDEKİ MEVZUAT DÜNYA STANDARTLARINA UYGUN AMA KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI” 

Depremle ilgili kamu binalarının durumuyla ilgili kendisine yöneltilen soruyu da yanıtlayan Özersay “Hali hazırda geç kalınmış durumdadır ama geç olsun, güç olmasın. Bu yapılması gereken bir şeydir. Ülkemizdeki mevzuat genel anlamda uzman arkadaşlardan aldığımız görüşe göre dünya standartlarına uygundur ancak kurallar kağıt üzerinde kaldığında bir anlam ifade etmez. İnşaat bittikten sonra kontrol ederseniz bir anlamı olmaz. İnşaat süreci devam ederken sürekli kontrolü yapılmalıdır, denetleme inşa sürecinin her aşamasında olmalıdır. Devlet ve kamu kurumu niteliğindeki odaların bunları sürekli olarak denetlemesi gerekmektedir” diyerek sözlerini bitirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments