Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Google search engine
Ana SayfaDünyaStoltenberg ile Blinken Ukrayna'yı görüştü

Stoltenberg ile Blinken Ukrayna’yı görüştü


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Zirvesi kapsamında Washington’da ikili görüşme yaptı.


Görüşme öncesinde basına açıklamada bulunan Stoltenberg, Rusya’nın son günlerdeki saldırılarına dikkati çekti.


Stoltenberg, Rusya’nın çocuk hastanesini hedef aldığını ve çok sayıda çocuğun öldüğünü belirterek, “Bu saldırılar Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşının vahşetini ortaya koyuyor ve neden Ukrayna’ya destek olmamız gerektiğini gösteriyor.” dedi.


Stoltenberg ile Blinken arasındaki görüşmeye ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise ikilinin ortak savunmaya yapılacak yatırımları ve ittifakın kendini tehditlere karşı nasıl koruyacağını ele aldıkları kaydedildi.


Açıklamada, Stoltenberg ve Blinken’ın yük paylaşımı konusunda kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığı belirtildi.


İkilinin 11 Temmuz’da liderler düzeyinde toplanacak NATO-Ukrayna Konseyini de görüştüğü aktarılan açıklamada, burada Ukrayna’nın NATO üyeliği için “bir köprü kurulmasının” beklendiği ifade edildi.


NATO Zirvesi ittifakın 75. yıl dönümünü kutlama töreniyle başlayacak


1949’da 12 ülkenin Washington’da “Kuzey Atlantik Anlaşması”nı imzalamasıyla kurulan NATO’nun 75. yıl dönümünü kutlamak için liderler, “Andrew W. Mellon Oditoryumu”nda bir araya gelecek.


Liderler, 10 Temmuz’da ise aile fotoğrafının ardından ilk oturumda, NATO’nun savunma ve caydırıcılık kabiliyetini geliştirmeye ilişkin konuları ele alacak.


Zirvenin önemli gündem maddelerinden birini oluşturan Ukrayna’ya destek konusunun da ilk gün toplantılarında gündeme gelmesi bekleniyor.


Liderler, zirve kapsamındaki görüşmelerinin ardından ABD Başkanı Joe Biden ve eşi tarafından düzenlenecek resepsiyona katılacak.


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken üye ülkelerin dışişleri bakanlarını, Savunma Bakanı Lloyd Austin ise savunma bakanlarını ayrı resepsiyonlarda ağırlayacak.


Washington’da bir zirve düzenlemesi sembolik


NATO’nun bu yıl Washington’da bir zirve düzenlemesi sembolik bir anlam taşıyor.


1949’da 12 ülkenin Washington’da “Kuzey Atlantik Anlaşması”nı imzalamasıyla kurulan ittifak, bu yıl 75. yaşını kutluyor.


50. yaşını da Washington’da kutlayan NATO, en son ABD’de 2012’de zirve düzenlemişti.


Ev sahibi ABD’de ise mevcut başkan ve 2024 seçimlerinde demokratların başkan adayı Joe Biden’ın sağlık durumu, ana gündem maddesi olmaya devam ediyor.


Zirve’de NATO’nun atacağı adımların yanı sıra, Biden’ın kritik toplantılarda sergileyeceği performans ve göreve devam edip etmeyeceği konuları, zirveye bir nevi gölge düşürüyor.

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments