Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Google search engine
Ana SayfaKıbrısPolis Örgütü’nün 60. Kuruluş Yıldönümü ve 30 Haziran Polis Günü nedeniyle resepsiyon...

Polis Örgütü’nün 60. Kuruluş Yıldönümü ve 30 Haziran Polis Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi

Polis Örgütü’nün 60. Kuruluş Yıldönümü ve 30 Haziran Polis Günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi.

Polis Genel Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen resepsiyona Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Yüksek Mahkeme Başkanı Bertan Özerdağ, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, askeri erkan ve polis mensupları katıldı.

Polis Genel Müdürü Kasım Kuni, Polis örgütü olarak, anayasa ve yasalardan aldıkları yetki ve halktan aldıkları güçle, mesai mevhumu gözetmeden günün 24 saati, kamu düzeninin temini ve insan haklarının korunması için büyük azim ve kararlılıkla görevlerini yaptıklarını söyledi.

Kuni, “Hedefimiz, toplumun beklenti, ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak, klasik güvenlik yaklaşımları yerine, bireysel özgürlük alanlarını, daraltmayacak ve aynı zamanda kamu düzenini sağlayacak; etkili, çağdaş ve bilimsel yeni yöntemlerin uygulamaya konulmasını sağlamaktır. Polis, bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlayıcısı değil, güvencesi durumundadır.” İfadelerini kullandı.

Polisin, görevini yaparken gücünü yasalardan aldığını kaydeden Kuni, suçla mücadelede daha etkili olabilmek adına bazı yasa tasarılarının bir an önce yasallaşmasının suçla mücadelede daha başarılı olmalarını sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, Kıbrıs Türk polisinin Osmanlı döneminden itibaren çeşitli aşamalarda kendisini geliştirdiğini ve halkın asayişi için çok önemli görevler ifa ettiğini söyledi.

Polis teşkilatının yıllar itibarı ile güçlenmeye devam ettiğini de kaydeden Tatar, polisin çağdaş değerlerle görevini yapmasının gurur verici olduğunu belirtti.
Konuşmasında polis teşkilatının yaptığı görevlerin önemine de işaret eden Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti polisinin uluslararası teşkilatlarla her türlü işbirliğini yapabilmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

Tatar, “Tanınmayabiliriz ama bizim polis teşkilatımız dünyanın çeşitli farklı noktalarında o örgütler ile işbirliği yaparak burada her türlü olumsuzluğa her türlü kara paradan tutunuz da diğer meselelerde uluslarası örgütler ve teşkilatlarla işbirliği yapabilen bir noktada bir aşamadadır. Önemli olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin gelişen koşulları ile nüfus yapısı ile bir takım farklı gelişmelerle bunların üzerinden gelebilecek ve barışı huzuru asayişi düzenleyebilecek koruyabilecek bizlere yakışır bir şekilde polisimizin görevini yapabilmesidir” dedi.

Genç polislere çok önem verilmesi gerektiğini kaydeden Tatar, “Teşkilatımızda bazı zafiyetlerin en erken zamanda giderilmesi için hükümetimizin gerekli desteği vermesi boş olan ve ihtiyacımız olan kadroların doldurulması ile daha güçlü bir polis teşkilatı en büyük temennimiz ve dileğimizdir” şeklinde konuştu.

Tatar, “Hükümet olarak, devlet olarak Doğu Akdeniz’deki devletimizin daha güçlü bir polis teşkilatı olması ve her türlü illete karşı vereceğimiz mücadelelerde polisimizin elini güçlendirmek durumundayız, gerektiğinde yasal düzenlemelerle birtakım suç unsurlarının ortaya çıkabilmesi için polisimizin elini ve kapasitesini güçlendirmek durumundayız, bütün bunları birlikte başaracağız, birlikte hem devletimizi hem polisimizi hem kurum ve kuruluşlarımızı daha da güçlendireceğiz. Çünkü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tüm bunları hak eden bir Devlettir bu devleti hep birlikte geleceğe emin adımlarla taşıyacağız.” dedi.

Tatar’ın konuşmasının ardından polis tanıtım filmi gösterildi.

Film gösterimin ardından Baş Müfettiş Aydan Arifoğlu kendi yazdığı “Polisim” adlı şiiri okudu.

Güvenlik Kuvvetleri Bando Komutanlığı Hafif Müzik Orkestrası ve Polis Genel Müdürlüğü Orkestrası ‘Polkestra’ tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Kaynak : BRTK

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments