Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Google search engine
Ana SayfaKıbrısKaraoğlanoğlu ve Çatalköy sahilinde petrol olduğu düşünülen sızıntı tespit edildi

Karaoğlanoğlu ve Çatalköy sahilinde petrol olduğu düşünülen sızıntı tespit edildi

Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Dairesi ile Sahil Güvenlik ekipleri, açık denizde bulunan bir gemiden kaynaklanan yakıt sızıntısı olduğu tahmin edilen kirlilik ile ilgili çalışmalar yürütüyor.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı BRT’ye yaptığı açıklamada, Çevre Koruma Dairesi Girne Kaymakamlığı, Girne ve çatalköy belediyesi ile Girne Şube Amirliği’nin sabah konuyla ilgili olağanüstü toplantı yaptığını belirtti.

Aktolgalı petrol sızıntısı olduğu düşünülen kirlilikten ekiplerin numune aldığını gerekli incelemenin yapılacağını ifade etti.
Aktolgalı Karaoğlanoğlu ve Çatalköy tarafında görülen sızıntının yaklaşık 100-120 metrelik bir şerit halinde olduğunu belirterek, karasal temizliği Girne ve Çatalköy belediyelerinin üstlendiğini, deniz içerisinde ise Sahil Güvenlik ekiplerinin çalışma yaptığını aktardı.

Korkulacak bir durum olmadığını kaydeden Aktolgalı, nispeten katı olan sızıntının halka içine alındığını, sıvı bölümününe ise absorbe malzemelerle emilme işlemi gerçekleştirildiğini ve sonrasında da emilen sıvının imha edileceğini belirtti.

İçerden akıntı gelmemesi halinde denizdeki temizliğin akşam saatlerinde sonlandırılması bekleniyor.
Karasal kısımda ise çalışmaların biraz daha uzun sürebileceği ancak belediyelerin yoğun çalışmasıyla en erken zamanda tamamlanacağı belirtildi.

Kaynak : BRTK

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments