Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Google search engine
Ana SayfaDünyaİşgal altındaki Kudüs'te son 6 ayda 23 Filistinli öldürüldü

İşgal altındaki Kudüs’te son 6 ayda 23 Filistinli öldürüldü


Filistin’e bağlı Kudüs Valiliği tarafından hazırlanan raporda, işgal altındaki kentte İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik ihlallerine yer verildi.


Kudüs başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında radikal Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıların arttığı vurgulanan raporda, bu dönemde söz konusu saldırılarda gerçek mermi ve darp sonucu 79 kişinin yaralandığı kaydedildi.


“Kudüs kentinde 2024 yılının ilk yarısında 23 Filistinli şehit oldu, bunlar arasında biri 4 yaşında olmak üzere 10 çocuk vardı.” ifadelerine yer verilen raporda, İsrail ordusunun Filistinlilere ait 41 naaşı elinde tutmaya devam ettiği belirtildi.


Son 6 ayda Kudüs’te 73’ü çocuk ve 37’si kadın olmak üzere 708 Filistinli gözaltına alındı


Yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılara da değinilen raporda, bu dönemde 25 bin 54 Yahudi yerleşimcinin Aksa’ya baskın düzenlediği aktarıldı.


İsrail makamlarının 7 Ekim 2023’te başlattığı Mescid-i Aksa’ya yönelik ablukayı sürdürdüğüne işaret edilen raporda, 2024 yılının ilk yarısında Kudüs’teki Hristiyanların da İsrail kısıtlamalarına maruz kalarak dini bayramlarında özgürce hareket edemedikleri hatırlatıldı.


İsrail’in son 6 ayda Kudüs’te 73’ü çocuk ve 37’si kadın olmak üzere 708 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtilen raporda, İsrail mahkemelerinin de bu süre zarfında Kudüs sakinleri hakkında 205 hapis cezası kararı çıkardığı kaydedildi.


Tel Aviv yönetiminin bu yıl içinde Kudüs kentinde ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ait 73 yapıyı yıktığı ve 42 yapıyı da sahiplerine yıktırdığına dikkati çekilen raporda, bölgede 13 yeni yerleşim biriminin inşasına onay verildiği vurgulandı.


İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarda artış yaşanıyor.


İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 556 Filistinli hayatını kaybetti.


İsrail ordusu 7 Ekim’den bu yana aralarında çocuk, kadın, gazeteci, sağlık çalışanı olmak üzere Gazze’de binlerce Filistinliyi alıkoydu, bunlardan bir kısmını serbest bırakırken kalanların akıbetinin ne olduğu bilinmiyor.


İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 925 Filistinli öldü, 87 bin 141 kişi yaralandı.


Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

 

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments