Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Google search engine
Ana SayfaKıbrısArıklı: Biz istiyoruz ki Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun

Arıklı: Biz istiyoruz ki Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın Türk Devletleri Teşkilatı üyesi devletlerin gemilerinin kullanımına sunulması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Arıklı, Gazimağusa Limanı’nın Türk Devletleri Teşkilatı’nın “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesinin hem Türk Devletleri Teşkilatı’nın diğer üyelerinin hem de KKTC‘nin faydasına olacağını da kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı’nı, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi devletlerin gemilerinin kullanımına sunmak amacıyla bir yıl önce yaptıkları başvurunun sonucunu beklediklerini kaydederek “Biz istiyoruz ki Doğu Akdeniz’in en müstahkem yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun” dedi.

Arıklı, Anadolu Ajansı’nda yaptığı değerlendirmede, Türk Devletleri Teşkilatı gözlemci üyesi olarak Gazimağusa Limanı’nın Türk Devletleri Teşkilatı’nın “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesi amacıyla bir yıl önce başvuruda bulunduklarını belirterek, konunun Azerbaycan’ın Şuşa kentinde yapılan teşkilatın Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’nde tekrar gündeme geldiğini hatırlattı.
Bakan Arıklı, dünya ticaret hacminden deniz yolları taşımacılığının aldığı payın her geçen yıl daha fazla arttığına işaret ederek, Gazimağusa Limanı’nın programa dahil edilmesinin hem Türk Devletleri Teşkilatı’nın diğer üyelerinin hem de KKTC‘nin faydasına olacağını kaydetti.

Gazimağusa Limanı’nın “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesini temenni ettiklerini söyleyen Arıklı, bu konuda her zaman olduğu gibi ana vatan Türkiye’nin desteklerini beklediklerini vurguladı.
Bakan Arıklı, Avrupa Birliği’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanlarına yönelik resmi bir ambargo kararı bulunmadığına işaret ederek, Gazimağusa Limanı için TDT’ye yaptıkları başvuruya, geçmişte AB Komisyonuna yapılan müracaat sonucu Komisyon tarafından verilen “KKTC limanlarının yasaklı veya ambargolu liman olduğu yönünde bir kararı yoktur” içerikli mektubu da eklediklerini aktardı.

Kaynak : BRTK

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments