Perşembe, Nisan 18, 2024
Google search engine
Google search engine
Ana SayfaDünyaAB'den depremzedeler için 5,5 milyon euroluk insani yardım

AB’den depremzedeler için 5,5 milyon euroluk insani yardım


AB Komisyonu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye’de ve Suriye’deki kişiler için bugüne kadar AB’nin harekete geçirdiği insani yardımlarla ilgili açıklama yaptı.


Birliğin ilk günden itibaren harekete geçtiği ve depremzedelere yardımı artırdığı belirtilen açıklamada, Türkiye için 18 AB üyesinin barınma malzemeleri, ısıtıcılar, jeneratörler, mobilya, tıbbi malzeme, hijyen kitleri, gıda ve giysi gönderdiği aktarıldı.


Açıklamada, buna ilave olarak Belçika, Fransa, İtalya ve Arnavutluk’un tıbbi ekipler sevk ettiği, Hollanda’nın tıbbi tahliye uçağı gönderdiği kaydedildi.


AB acil durum programı kapsamında Romanya’da hazır bulundurulan 2 bin çadır ve 8 bin yatağın Türkiye’ye ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, 2 bin 500 yataklı 500 barınma ünitesinin de İsveç’ten yola çıktığı bilgisi paylaşıldı.


Açıklamada, AB’nin Türkiye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için harekete geçirdiği insani yardımların toplamının 5,5 milyon euro tutarında olduğu, bunun 3,2 milyon eurosunun yeni fonlardan, 2,3 milyon eurosunun ise devam eden insani yardım projelerinden aktarıldığı belirtildi.


Suriyeli depremzedeler için 10 milyon euroluk yardım


Depremlerden Suriye’de etkilenen kişiler için ise AB’nin insani yardımlarının toplam tutarının ise 10 milyon euro olduğuna işaret edildi.


AB’nin Dubai’den sevk edilen insani yardımlarını taşıyan ilk uçağın bugün Adana’ya ineceği, yardımların buradan Uluslararası Göç Örgütünce (IOM) Suriye’ye geçirileceği aktarıldı.


Gelecek hafta iki uçağın daha gönderileceği, böylece İrlanda’nın koordinasyonunda toplam üç uçuşla kış şartlarına uygun çadırlar, ısıtıcılar, mutfak setleri, hijyen kitleri gibi malzemelerin Suriye’ye ulaştırılacağı bildirildi.


Suriyeliler için AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında 12 Avrupa ülkesi yardım gönderdi. Yardımlar Beyrut ve Gaziantep’teki merkezlerden sevk edilecek. İtalya’dan yola çıkan ve çadır taşıyan bir gemi de bugün Beyrut’a ulaşacak.

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments