Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Google search engine
Ana SayfaDünyaABD ve Asya-Pasifik ülkelerinin ortak askeri tatbikatı "Altın Kobra" başladı

ABD ve Asya-Pasifik ülkelerinin ortak askeri tatbikatı “Altın Kobra” başladı


Japon Kyodo ajansının yer verdiği habere göre, Tayland ve ABD’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Altın Kobra” tatbikatına bölgesel işbirliğini artırmak amacıyla 30 ülkeden yaklaşık 10 bin personel katılıyor.


Ev sahiplerinin yanı sıra Japonya, Güney Kore, Endonezya, Singapur ve Malezya tatbikata tam katılımcı olurken; Çin, Hindistan ve Avustralya ise tatbikatta sınırlı kapsamda yer alacak.


“Altın Kobra” tatbikatının açılış töreninde konuşan ABD’nin Bangkok Büyükelçisi Robert Godec, tatbikatın, katılımcıların ortak güvenlik sorunları karşısında yeni işbirliği fırsatlarını fark etmesiyle yıllar içinde genişletildiğini ifade etti.


İnsani çatışmalara, doğal afetlere ve acil durumlara müdahalenin temelinde aynı görevlerin olduğunu kaydeden Godec, bu görevlerin yıllık olarak uygulanmasının zamanında ve etkili bir şekilde müdahale etmek için çok önemli olduğunu söyledi.


Bu yılki tatbikata ilk defa uydulara yönelik potansiyel saldırılara müdahaleyi kapsayan uzay tatbikatı da eklendi.


Uzay tatbikatıyla, “hava olaylarının askeri operasyonlar, iletişim sistemleri ve uydular üzerindeki etkilerinin anlaşılmasının” geliştirilmesi amaçlanıyor.


1982’den bu yana düzenlenen “Altın Kobra” tatbikatı bu yıl 10 Mayıs’a kadar devam edecek.

Kaynak : TRT HABER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Most Popular

Recent Comments