Yoksa Depresyonda mıyım? Uzman Psikolog Tuğçe Denizgil Evre’den önemli tavsiyeler

0

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi uzman Psikolog Tuğçe Denizgil Evre, Depresyon hastalığının gençler gibi yaşlılarda da görülebileceğini ve tedavisinin mümkün olduğunu belirterek çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Yoksa depresyonda mıyım?

Yaşam duygularla bir bütündür. Bizler sevgiyi de hissederiz,  üzüntüyü de.  Fakat bu üzüntü ve hüzün duygusu yaşamdan keyif almayı azaltır ve süreğen hal almanın yanında günlük yaşam kalitesini kötü etkilerse “ Depresyon” olabilir.

Depresyon hastalığı gençler gibi yaşlılarda da görülebilir. Yaşlılar da gençler gibi neşeli, konuşkan, keyifli olmalıdırlar. Yaş aldıkça, içie çekilmek, üzgün hissetmek, ağlamaklı olmak, eskisine göre daha hızlı duygulanmak ve alıngan olmak, insanlardan uzaklaşıp, daha az konuşur hale gelmek, uyku kalitesindeki düşüklük, sıkıntılı hissetmek, unutkanlık beklenenin aksine yaşlanmanın doğal bir sonucu olamayabilir. Bu durum “depresyon” ile ilgili olabilir. Tıpkı diğer rahatszılılar gibi (tansiyon, zatürre) tedavisi mümkündür.

Herhangi bir olay karşısında duyulan keder ya da günlük üzüntülü ruh hali depresyon değildir. Üzüntülü  ya da kederli bir insan günlük yaşantısına devam edebilir. Depresyon hastası ise normal yaşantısına dönmesini engelleyen belirtilerle boğuşmak zorunda kalır.

Ailelerin yaşlılarındaki depresyonu tanımaları  güç olabilir. Yaşlı kişilerde ne tür duygular yaşadıklarını anlatmaya çekinebilirler. Diğerlerini kırmaktan korktukları için konuşmaz ve  akıl hastası damgası yemekten veya hastalıklarının bir karakter zayıflığı olarak görülmesinden çekindikleri içinde psikiyatriste başvurmazlar.

Ailelere Öneriler;

Aile fertlerinin yaşlılarını iyice gözlemesi ve onlardaki davranış değişikliklerine dikkat etmesi ve yaşlı kişiyi dinlemeye zaman ayırması gerekilidir. Yaşlı aile bireyinin hayata katılımı, uykusu, iştahı, ağlama sıklığı, sıkıntısının olup olması ip uçları verebilir. Yaşlı kişideki duygusal zorlanma belirtileri süreklilik gösteriyorsa dinlenmekle, tatile gitmekle, konuşmak veya öğüt vermekle pek azalmaz. Depresyon, bu konuda eğitimli uzmanlarca tanımlanıp tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durumdur. Tedavi edilmeyen depresyon aylar, hatta yıllar boyu sürebilir.

Tedavi edilmeyen Depresyon ise, başka bir ek hastalık belirtilerinin daha da kötüleşmesine örneğin;  şeker yada yüksek tansiyon gibi neden olmakla birlikte, hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesinin düşmesine, aile içi huzursuzluklarla birlikte ilişki sorunlarına ve beklenmeyen ani ölümlere de neden olabilir. Doğru tanımlanıp, tedavi edilen depresyon hastalarının  %80’i ise iyileşip eski normal yaşantılarına devam edebilirler.

Bu bağlanda depresyon belirtilerine de değinmekte yarar var.

 1. Devamlı üzüntülü kederli ve moralsiz olma hali (iki hafta veya daha uzun süreli)
 2. Hevessizlik ve aşırı isteksizlik
 3. Eskiden zevk aldığı işlevlerin artık zevk vermemesi
 4. Düşüncelerde yavaşlama ve  karasızlıkların artması
 5. Parasal ve sağlık sorunlarında yersiz aşırı endişeler
 6. Sık ağlamalar ve aşırı duygulanmalar
 7. Kendini ümitsiz ve çaresiz hissetmeler
 8. Gelecekten beklentisinin kaybolması
 9. Kilo değişiklikleri( verme yada aşırı alma)
 10. Yerinde duramama ve huzursuzluk
 11. Uyku bozukluğu ( azalması yada artması)
 12. Tıbbi tedavilerine uymama ve ölme isteği
 13. Doktorların bir neden bulamadığı çeşitli fiziksel yakınmalar. ( ağrılar, uyuşmalar, gaz ve geğirti,halsizlik.)

Kişide var olan depresyonun en belirgin sonucu kendini sosyal aktivitelerden ve yaşamdan çekmesidir. Depresyondaki bir kişi  “kendimi iyi hissetmiyorum” veya ” halim yok” gibi şikayetlerle bizlere gelebilirler. Aynı nedenlerle, dış görünüşlerini ihmal etmeye, özbakım beslenme, veya gerekli ilaç kullanımını ihmal etmeğe başlayabilirler. Tıpkı diğer hastalıklar olduğu gibi depresyonun da değişik tipleri ve dereceleri mevcuttur. Herhangi bir üzüntüsü yok gibi görünen  yaşlılarda, uyku bozukluğu, kilo kaybı ya da sebepsiz fiziksel yakınmalar gibi belirtiler gösterebilir. Bu kişide klinik depresyon  başlamış olabilir veya aynı bulgular başka bir  önemli hastalığın belirtileri de olabildiği de unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz