WhatsApp için beklenen hamle geldi!

0

Facebook, WhatsApp sohbetleri için uzun zamandır beklenen atılımı yapmaya hazırlanıyor. Sohbet yedekleri yakında şifrelenebilecek.

Yeni gizlilik politikası ile çok eleştirilen WhatsApp, önümüzdeki günlerde bu politikasını yürürlüğe sokacak. Gizlilik konusunda maalesef ki kullanıcılarını endişelendiren WhatsApp, sunacağı yenilikler ile bunu unutturmaya çalışacak.

WhatsApp’ta bildiğiniz gibi sohbetlerinizi iCloud veya Google Drive‘a yedekleyebiliyorsunuz. Ancak bu yedekler maalesef ki şifresiz olduğu için her telefona kolayca geri yüklenebiliyordu.

Popüler mesajlaşma platformu bu noktada düğmeye basmak üzere. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Web için görüntülü ve sesli görüşme özelliğini sunan sonrasında da kaybolan fotoğraf ve videolar özelliğini test eden WhatsApp, şimdi de sohbet yedeklerini şifrelemek için düğmeye bastı.

WhatsApp‘ın henüz test aşamasındaki bu özelliği sayesinde kullanıcılar sohbet yedeklerini şifreleyebilecek. Sohbet yedeklerini geri yüklemek istediklerinde ise daha önceden belirlemiş oldukları şifreyi girmek zorunda kalacaklar.

Sohbet yedeklerini bu zamana kadar şifrelemeyen mesajlaşma uygulamasının bu konuda çok geç kaldığını söyleyebiliriz. Özellikle yeni gizlilik politikası yüzünden Telegram ve Signal’e kullanıcı kaptıran WhatsApp, ağır darbeler alacak gibi görünüyor.

Daha önce hiç Telegram ve Signal kullanmayanlar bile bu uygulamaları keşfettikçe WhatsApp’tan daha fazla opsiyon sunulduğunun farkına varmış durumda. Bu yüzden rakiplere kaptırılan müşterileri geri kazanmak için WhatsApp’ın çok çabalaması gerekiyor.

Kaynak: Teknlojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz