Uzm. Psikolog Tuğçe Denizgil Uyardı: Yoksa Kalp Krizi mi Geçiriyorum?

0

Panik bozukluğu, kişilerin birdenbire hiç beklemedikleri bir anda kendilerini tamamen güvende hissettikleri bir ortamda herhangi bir özgül bir nesne ya da duruma bağlı olmaksızın görünür hiçbir tetikleyici neden yokken panik atak yaşamaları durumudur.

Birtakım kişilerde sözgelimi birkaç ayda bir olmak üzere, oldukça seyrek görülebilirken, başka birtakım kişilerde de, günde birkaç kez gibi sık aralıklarla olmak üzere, çok sık da görülebilir. Her yaşta ve her cinsiyette panik bozukluğu görebilmekteyiz ancak belli gelişim dönemlerinde görülmede artış olabilmketedir. Örneğin 30 lu yaşların başı ile 40 lı yaşların sonu gibi. Maalesef ki toplumumuzda da görülme oranı gittikçe artmaktadır.

Panik atak, korku, (ölüm korkusu gibi) endişe,  sıkıntı duygularını içinde bulunduran, nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Panik bozukluklar sadece psikolojik sıkıntı yaşayanlarda değil ayni zamanda  bazı hastalıklarla beraber de görülebilir. Atak sırasında  kişi ani bir korku endişe nöbeti içindedir. Kişi kalp krizi geçireceğini ya da ölmek üzere olduğunu düşünür. Atak 10 dakika içinde en şiddetli halini alır. Bu atak sırasında kişi panik halinde  kötü şeyler olacağını düşünerek doktora başvurur. Yarım saat sonra kadar atak kendiliğinden hafiflemeye ve geçmeye başlar.

Panik atağın 13 temel belirtisi vardır. Kalp çarpıntısı (ateş basması, üşüme),titreme, nefes almada güçlük, boğulma korkusu, tıkanma,baş dönmesi , bayılacağını düşünme, bulantı, geğirme, karın ağrısı çekme, nefesi kesilmek, aldığı havanın yetmediğini düşünerek derin nefes alma, göğüs sıkışması, ağrı, kendini hissedememe, kendine yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon), çevrenin gerçek olmadığını düşünme (derealizasyon), ölmekten korkmak, çıldıracağını düşünmek, başkasına zarar verme korkusu, vücutta uyuşma, karıncalanma

Atak sırasında  kişi neler yapabilir?

Kişi bir yere oturmalı ya da uzanmalı. Kişi kendi kendine bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söylemeli ve atağın geçmesini beklemeli. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak gerekir. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durunmalı ve kişi kendini kontrol etmeye çalışmalı. Atak sırasında derin nefes almaktan mutlaka kaçınmalı, çünkü fiziksel şikayetleri artacaktır. Nöbet geçene kadar bir torbaya soluk alıp veriledebilir.

Panik atağın tedavisi mümkün…

Bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış iki tür tedavisi mümkün panik atağın. İlki; ilaç tedavisi; Panik Bozukluğunun tedavisinde, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek Panik Ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi ise psikoterapidir. Bu tedavi yönteminin 2 temel amacı vardır. Aslında tamamaen zararsız olan bu atakların ve yaşattığı hem fiziksel hem de psikolojik sıkıntılar haklkındaki yanlış bilgi ve inanışların yeniden yapılandırılması yani düzeltilmesi ve BDT denilen yöntenlerle kişinin korkularının üzerine gitmesi ve başetme stratejilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Unutmayın panik atak fizksel değil ruhsal bir hastalıktır. Tedavisi de mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz