Türkiye’nin Bölgedeki Varlığı Güçlenmemize Olanak Sağlayacak..

0

Siyasi İçtimai Milletler arası Araştırmalar Merkezi Başkanı Samir Adıgüzelli;  “Türkiye’nin bölgede mevcutluğu bizim bölgede daha da güçlenmemize olanak sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Adıgüzelli yaptığı açıklamada,

Öncelikle konuya şöyle bakmak zorundayız: Azerbaycan devleti herzaman kendi topraklarından genel anlamda herhangi bir ülkeye karşı kullanılmasını hoş görmeyen bir, bunu istemeyen bir ülke olmuştur. Şimdiye kadar bizim ülke böyle bir davranış, tutum sergilememiştir ve sergilemeyecektir de. Azerbaycan her daim özellikle de komşu ülkelerle normal ilişkilerini sürdürmüş, bölgede ve genel anlamda dünyada tüm ülkelere, özellikle de onunla iyi ilişkileri olan ülkelere karşı çok sıcak ilgi ve alaka sergilemiştir.

Azerbaycan yıllarca işgal yaşadı, terörle mücadele verdi ve bugün de yine terörle mücadele veriyor. Bu açıdan baktığımızda Azerbaycan hep terörle mücadeleye destek vermiştir ve bugün de bağımsız devletlerin toprak bütünlüğünün korunmasını şart koşuyor ve hiçbir ülkede terörün olmasına sıcak bakmıyor. Türkiye Cumhuriyetiyle Azerbaycan Cumhuriyeti arasında yıllardır süregelen askeri işbirliğiyle alakalı anlaşma mevcuttur ve şunu özellikle belirtmek istiyorum ki, 2019 yılında bu alanda ondan fazla askeri tatbikat gerçekleştirilmiştir, 2020 yılındaysa malum pandemi süreciyle ilgili olarak ortak tatbikatlarin yapılması biraz askıya alındı, ama yine de bazı tatbikatlar gerçekleştirildi. Azerbaycan bu tür konularda Türkiyeyle iki bağımsız devlet olarak, aynı zamanda iki kardeş ülke olarak beraber istenilen ilişkiyi kurabilir. Ki, Türkiye kırkdört günlük Vatan savaşında hep Azerbaycan’ın yanında oldu, manevi desteğini verdi, siyasi açıdan destek oldu, bu konuyla alakalı rahatsız olanların birşeyi bilmeleri gerekiyor: Azerbaycan Türkiye askeri işbirliği Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği ya da verdiği askeri destek Azerbaycan’a karşı gelecek olan herhangi bir tehlikeyi hedef almaktadır. Bunun herhangi bir ülkeyle kesinlikle ilgisi bulunmamaktadır.

Bildiğimiz üzere barışın mevcudiyyeti ve devamlılığı konusunda Türkiye Rusya görüşmeleri hala sürüyor. Bununla ilgili olarak Rusya resmileri iki kez Ankara’yı ziyaret ettiler, bu konuyla fikir alışverişinde bulundular. Yani, kısacası, Türkiye şuan Azerbaycan’da. Bunu birkere bilmemiz lazım. Türkiye’nin burda olması öncelikle Rusya’nın hegemonyasının karşısında siper olacaktır. Bizim topraklarda, bizim toprak bütövlüğümüzün sağlanması, Azerbaycan’ın vatandaşlarına sağlayacağı hakları rahatça uygulaması gibi unsurlar açısından kardeş ülkenin askeri birliklerinin Rusyayla beraber görev yapması çok önemlidir. Türkiye’nin Azerbaycan’da askeri üs kurması konusuna gelinceyse ben gerçekleştirilen ortak askeri tatbikatların, yapılan askeri işbirliklerinin sonucu olarak Azerbaycan’da kardeş ülkenin askeri üs kurmasının artık bir gereksinim olduğunu düşünüyorum. Rusya Azerbaycan’ın ona karşı sergilediği güzel tavırları, iki ülke arasındaki güzel ilişkileri her zaman gözardı ederek, gerçi bu savaş sırasında bunu yapmadı, hep Ermenistan’a açık seçik destek vermesi kardeş ülke Türkiye’nin burda varolmasını şart olduğunu bizlere gösteriyor. Bir de şunu anlamalıyız ki, Türkiye’nin bölgede mevcutluğu bizim bölgede daha da güçlenmemize olanak sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz