Toyota’dan ABD’de 3,4 milyar dolarlık batarya yatırımı

0
35


Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, ABD’deki otomotiv bataryaları için yapışan yatırımla birlikte bataryalı elektrikli araçlar dahil olmak üzere otomotiv bataryalarını geliştirmek ve yerelleştirmek hedefleniyor.


Yeni yatırım, Toyota’nın geçtiğimiz ay açıkladığı 13,5 milyar dolarlık global batarya geliştirme ve üretim planının bir parçası olarak gerçekleştirilecek.


Fabrikayla birlikte bin 750 yeni iş imkanı


Toyota Motor Kuzey Amerika, batarya üretiminin yerelleştirmesini desteklemek adına yeni bir şirket oluşturacak ve ABD’de Toyota Tsusho ile birlikte bir otomotiv batarya tesisi kuracak. Tesisin 2025 yılında üretime başlaması planlanıyor.


Batarya fabrikasıyla birlikte Amerika’da bin 750 yeni iş imkanı yaratılacak.


Toyota’nın çevre için uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefleriyle birlikte elektrifikasyona olan yatırımı, tüketicilerin daha ulaşılabilir elektrikli araçlar alabilmesini sağlayacak. Aynı zamanda üretimin yerelleştirilmesiyle karbon emisyonlarının daha da azaltılması hedefleniyor.


Öncelikle hibrit araçlar için batarya üretimi


Yeni şirketin faaliyetlerinin bir kısmı, Toyota’nın yerel tedarik zincirini ve lityum-iyon otomotiv bataryalarıyla ilgili üretim bilgilerini daha da genişletmesine katkı sağlamayı içerecek.


Bu girişim öncelikle hibrit araçlar için batarya üretmeye odaklanacak. Ayrıca Toyota’nın karbon nötr olma ve sürdürülebilirlik çalışmalarına da yardımcı olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz