Tatil, Çocuklar ve Aileleri

0

Tatil demek bir çok çocuk ve aile için sınırsız oyun, haz odaklı olma (istediği zaman uyumak, uyanmak vb.) ve derssiz günlerdir. Ancak bunun yanında tatiller aile içi ilişkiler açısından da oldukça önem taşımaktadır. Çalışan anne ve babalar için çocuklarıyla planlanan tatil zamanları kaliteli vakit geçirmek açısından değerlidir. Diğer bir taraftan çocukların anne ve babaları dışındaki aile üyeleri ile iletişim ve paylaşım açısından vakit geçirmeleri de önerilmekle birlikte, çocukların bireysel aktivtitelere yönlendirilmesi de hem psikolojik (özgüven artması) hem bilişsel (zihinsel) açısından önemlidir.

Tatil anne-baba-çocuk ilişkisini güçlendiriyor

Huzurlu geçirilen bir tatil hem çocuk hem de ebeynler açısından aile içi ilişkiler açısından değerlidir. Aile içi iletişimin güçlenmesi, aile içi dayanışmanın kuvvetlenmesi ve bağların artması demektir. Aile içi iletişimin güçlenmesi ise çocuğun özgüvenini artırmakla birlikte, kendi duygularının farkına varmasını sağlamaktadır. Duygularını rahatça ifade edebilme olanağını da sağlar.

Aileler ders konusunda başarısız çocuklara nasıl yaklaşmalı?

Diğer bir taraftan, karnesi düşük olan çocukların evde anne babalarının vereceği tepkileri düşünerek kaygı ve stres yaşayabileceklerini unutmamak gerekir. “Karnemi anneme-babama nasıl göstereceğim?”, “Acaba nasıl bir tepki verecekler?”, “Babam kesin beni mahvedecek” gibi önyargılarla dolu düşünceler ve kaygılar yaşayabilirler ve yaz tatili onlar için keyiften çok kaygı veren bir hal alabilir. Bu noktada ailerin öfkelenmesi, kızması, ya da çocukalrına bağırmaları gibi olumsuz yaklaşımlar; çocukların baskı altına girmelerine, motivasyonlarının daha da azalmasına, onların da anne babasına kızgınlık duymalarına neden olabilmekle birlikte kendilerine karşı da öfke biriktirmelerine neden olabilir. Ses tonunuzu yükseltmeden çocuğunuzla birlikte kırık notlatın nedeni araştırılabilir. Aynı zamanda  anne ve baba bu konuda neler yapabilir o bulunmaya da çalışılabilir. Arkadaş ilişkilerinde herhangi bir problem olup olmadığı ve çalışma sisteminde var olabilecek herhangi bir eksiklik veya hata olup olmadığı yine çocuk anne ve baba üçlüsü tarafından irdelenebilir. Eğer bilgisayar oyunları ve sosyal medyada fazla vakit geçiriyorsa, bunu tamamen kısıtlamak yerine karşılıklı konuşup bir program oluşturun. Başarılı olamayacağı ile ilgili negatif düşünce ve tutumları varsa, daha önce başarılı olduğu derslerini örnek vererek onu rahatlatın.

Herkese iyi tatiller dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz