Sakal maskenin etkinliğini azaltıyor

0

İngiltere’de Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analize göre, sakalın maskenin etkinliğini azalttığı tespit edildi.

İngiltere’de yapılan araştırmada sakallı erkeklerin Covid-19’dan korunmak için taktığı maskelerin daha az koruma sağladığı açıklandı.

Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analizde, “Yüzdeki kıllar, maskenin yüzü sıkıca kapatmasını imkansız hale getiriyor. Tıraş olmak Covid-19’un maskenin arasından sızmasını önlemek için yardımcı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

‘COVİD-19 BİZE ŞAKA YAPIYOR’

Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı Dr. Sten Vermund, “40 yılı aşkın süredir sakal bırakıyorum. Covid-19 bize şaka yapıyor. Maskeler derimize sakalsız kişiler gibi oturmuyor. Bunu tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Corona virüsün insan cildinde saatlerce kalabileceğini belirten araştırmacılar, eğer kısa kesilmeyecekse sakalın sıklıkla yıkanması tavsiyesinde bulundu.

‘KISA SAKAL MASKENİN İŞLEVİNİ ARTIRIYOR’

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) de geçtiğimiz günlerde kısa sakallı olmanın maskenin işlevini daha da artıracağını belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda ise İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Itamar Grotto, sakalın Covid-19 ile ilişkisinin incelendiğini belirterek kişilerin sakallarına uygun maske üretilmesini gerektiğini belirtmiş, ülke olarak sakallı kişilere özel maske üreteceklerini belirtmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz