Prof. Işıksal, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı olarak görevine başladı

0

Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Hüseyin Işıksal, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı olarak atandı.

Bilimsel ve Akademik başarılarla dolu Profesör Dr. Hüseyin Işıksal özel danışmanlık görevinin yanısıra Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulan Uluslararası İlişkiler Komitesinin de başkanlığını yapacak.

Hüseyin Işıksal kimdir?

Profesör Dr. Hüseyin Işıksal 1977 yılında Gazimağusa-KKTC’de doğdu. Orta öğrenimini Türk Maarif Kolejinde tamamladıktan sonra 1998 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümün’den Yüksek Şeref Derecesi ile mezun oldu. Aynı yıl British Council tarafından verilen ‘Chevening of Cyprus’ bursunu kazanarak 2000 yılında İngiltere’de University of Warwick Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünden’den Yüksek Lisans Derecesini aldı. Birinci doktora derecesini İngiltere’de University of Keele Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünden “Asimetrik Müzakereler: Çifte standardlı Uluslararası Sistem ve Türkiye – Avrupa Birliği İlişkileri” başlıklı teziyle tamamladı. Daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden “Ortadoğu’nun Bağımlı Hale Getirilmesi: Cemal Abdül Nasır’ın Mısır’ı ve Saddam Hüseyin’in Irak’ı” başlıklı doktora teziyle ikinci doktora derecesini aldı.

Profesör Dr. Hüseyin Işıksal 2002’den beri sırasıyla Türkiye, İngiltere, ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde çeşitli üniversitelerde tam zamanlı öğretim üyeliği yapmıştır. 2014 yılında Uluslararası İlişkiler ana bilim dalında Doçent olmuştur. KKTC ve Türkiye Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK)’den ayrı olarak alınmış iki doçentlik belgesi vardır. Aralarında London School of Economics’in da bulunduğu pek çok üniversitede özellikle Kıbrıs meselesi, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs’taki siyasi duruşu, egemenlik ve self-determinasyon hakları olmak üzere çeşitli konularda konferans ve seminerler vermiştir. Otuzun’un üzerinde yüksek lisans tezi danışmanlığı yapmıştır. Aralarında Electoral Studies, Alternatives, Asia Pacific Education Review gibi dergilerin, uluslararası ve ulusal kitap bölümlerinin ve uluslararası konferans makalelerinin de yer aldığı 40’ın üzerinde akademik yayını vardır. 5’i uluslararası olmak üzere 7 kitap editörlüğü yapmıştır. Kitapları arasında 2015 yılında Peter Lang tarafından İngilizce olarak yayınlanan Turkish Foreign Policy in the New Millennium (Yeni Milenyum’da Türk Dış Politikası), 2016 yılında Gazi Kitabevi tarafından yayınlanan Mavi Elma: Türkiye-Avrupa İlişkileri,  2017 Yılında Dünyanın en iyi yayın evi olarak gösterieln Springer Nature tarafından yayınlanan Turkey’s Relations with the Middle East: Political Encounters after the Arab Spring (Türkiye-Orta Doğu İlişkileri: Arap Baharı sonrası Siyasi Karşılaşmalar), ve 2020 yılında Peter Lang tarafından yayımlanan Cyprus: Alternative Solution Models (Kıbrıs: Alternatif Çözüm Modelleri” ve Historical Examinations and Current Issues in Turkish-American Relations (Türk-Amerikan İlişkilerinin Tarihsel Analizi ve Güncel Meseleler) vardır.

2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Müzakere Danışma Kurulu üyesi ve 2018-2020 yılları arası KKTC Başbakanlığı tarafından kurulan Maraş Komisyonu üyesi olarakgörev yapmışır. Ayrıca 2018-2020 yılları arası YÖDAK Uluslararası İlişkiler Planlama ve Koordinasyon Kurulu Yakın Doğu Üniversitesi Temsilcisi olarak görev almıştır. Profesör Işıksal’ın dünyanın çeşitli ülkelerindeki ve Türkiye’deki önemli haber ajanslarına çok sık röportaj, makale, yorum ve TV programları yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz