Prof.Gökçekuş ve Prof.Işıksal’dan “Kıbrıs: Alternatif Çözüm Modelleri” Kitabı

0

Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Dekanı Profesör Dr. Hüseyin Gökçekuş ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı ve Müzakere Heyeti Üyesi Profesör Dr. Hüseyin Işıksal editörlüğünde hazırlanan “Cyprus: Alternative Solution Models (Kıbrıs Alternatif Çözüm Modelleri) isimli kitap dünyanın sosyal bilimler dalında en önemli yayın evleri arasında gösterilen Peter Lang tarafından yayınlandı.

Kitap dört bölümden oluşuyor:

  1. Kıbrıs Meselesinin Gerçekliği ve Kristalleşmesi.
  2. Doğu Akdeniz’deki Enerji ve Jeopolitik Mücadeleler.
  3. Kıbrıs’ın Geleceği ve Alternatif Çözüm Önerileri.
  4. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Yumuşak Gücü.

KKTC Dışişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay ve KKTC Eski Milletvekili Doçent Dr. Nazım Beratlı’nın önsözünü yazdığı 357 sayfalık eserde, Türkiye Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı Emekli Büyükelçi Yaşar Yakış, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, KKTC Eski Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çağlar gibi önemli siyasetçilerin yanısıra,  Mavi Vatan Doktrininin mimarı Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Emekli Amiral Kadir Sağdıç, ayrıca Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş ve Prof. Dr. Hüseyin Işıksal’ın yanısıra, Calgary Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tareq Ismael, Strasbourg Universiesi eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Anne Klebes-Pelissier, Brüksel Üniversitesi Emeritus Profesörü Ruşen Ergeç, Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Derin Orhon, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rauf Versan, Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soyalp Tamçelik, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karan, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Berument, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seval Sözen, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ve Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Kamu Yönetim Ana Bilim Dalı başkanı Doç Dr. Elif Çolakoğlu Lefke Avrupa Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. İhsan Tayhani ve Yrd. Doç Dr. Sibel Ersel Kaymakamoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Youssef Kassem ve Yrd. Doç Dr. Ahmet Ertugan, ve Şakir Alemdar  gibi dünya çapında tanınmış akademisyenlerin makaleleri bulunuyor.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı ve Müzakere Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Işıksal bu kitabın oldukça değerli ve KKTC’nin yeni Cumhurbaşaknı Sn. Ersin Tatar’ın egemen eşitlik vizyonu göz önüne alındığında zamanlamasının da mükemmel olduğunun altını çizdi. Konusunda birbirinden değerli siyasetçi, amiral ve akademisyenlerin katılımıyla oluşturulan kitabın bugüne kadar hiç yazılmamış yeni ve orjinal fikirler içerdiğini söyleyen Işıksal, aynı zamanda kitabın KKTC’nin yumuşak gücü (soft power) olarak tanımlanabilecek su yönetimi, Türkiye-KKTC su projesi, KKTC’nin turizm ve eğitim sektörlerinin analizi ile ülke tanıtımı açısından yabancı bir dilde yazılmış en geniş kapsamlı kitap olma özelliğini taşıdığını söyledi. Bu bağlamda kitabın uluslararası kamuoyu ve literatürü tarafından yeterli önem verilmeyen KKTC’nin görünürlüğünün artırılması, ülke tanınması ve haklı argümanlarımızın dünyada daha geniş kesimlere yayılması için oldukça büyük önem arz ettiğini belirten Işıksal, bu açıdan bu kaynağın Kıbrıs Meselesi ve KKTC’nin yanısıra, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon mücadelesi, enerji politikaları, jeopolitik ve Türk dış politikasına ilgi duyan pek çok kesim tarafından faydalanacağını umduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz