Polonya 4 aydan fazla barınma merkezinde kalan Ukraynalılardan ücret alacak

0


Polonya medyasında yer alan haberlere göre, mülteciler ve bütçeye yansımaları konusunda birtakım kararları içeren taslak Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.


Buna göre, Polonya’da toplu barınma merkezlerinde kalan Ukrayna vatandaşları barınma ve yemek masraflarına katılacak.


4 aydan fazla kalanlar maliyetin yüzde 50’sini karşılayacak


Devlet tarafından finanse edilen okul yurtları ve otel odaları gibi konaklama alanlarında 120 günden uzun süre kalanlar günlük 40 zlotiden (8,83 dolar) (164,56 TL) fazla olmamak koşuluyla maliyetin yüzde 50’sini karşılamak zorunda kalacak. 180 günün tamamlanmasının ardından ise 60 zlotiden (13,25 dolar) (264,93 TL) fazla olmamak kaydıyla maliyetin yüzde 75’i mülteci tarafından karşılanacak.


Söz konusu plana yaşlılar, engelleri nedeniyle çalışamayanlar ve hamileler dahil edilmeyecek.


Uygulama 1 Mart’ta yürürlüğe girecek


Polonya Sosyal Sigorta Kurumu, bir Ukrayna vatandaşının ülkeye her giriş ve çıkış tarihinde bilgilendirilecek ve Polonya’dan ayrılan kişilere yardım ödemeleri askıya alınabilecek.


Yeni kuralların 1 Mart 2023 itibarıyla geçerli olması bekleniyor. Bakanlar Kurulu’nda alınan kararların sonraki onaylanma mercii ise Polonya Meclisi olacak.


Polonya’ya Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başından bu yana 8 milyon Ukraynalı mülteci giriş yaptı. Bunların büyük kısmı ya ülkelerine geri döndü ya da Batı Avrupa ülkelerine sığındı.


Polonya topraklarında halihazırda yaklaşık 1,5 milyon Ukraynalının yaşadığı belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz