Ödüllü Yönetmen Tuba German Bulut, Kars İçin Kolları Sıvadı… Şimdi Destek Bekliyor

0

Yönetmen Tuba German Bulut, Kars’ta ANİ ören yerinden çok etkilendiğini belirterek, tarihi M.Ö. 5000 yıllarına dayanan, Zerdüştlükten Müslümanlığa kadar tüm dinlerin izini taşıyan, tam bir kültür mozaiği olan bu şehrin ne kadar az bilindiğini fark etmek bu projeyi yapmaya itti beni dedi. Şimdi destek bekliyor…

Bir çok sinema filminde ve tv dizisinde çalışan Tuba German Bulut, 2004 yılından bu yana sektörde yönetmen olarak devam ettiği kariyerin de 2011 yılında TRT1 için çektiği Yamak Ahmet dizisiyle yılın dizisi ödülünü aldı. Avrupa Yayın Birliği (EBU) da ilk 3 proje arasına girmeyi başardı.

Senarist-Yönetmen Tuba German Bulut

Ödüllü yönetmen Tuba German Bulut projesini şöyle anlatıyor; “Eşimin görevi dolayısıyla geldiğim Kars’tan, özellikle Ani Ören Yeri’nden çok etkilendim. Adete büyüledi beni. Ve tarihi M.Ö. 5000 yıllarına dayanan, Zerdüştlükten Müslümanlığa kadar tüm dinlerin izini taşıyan, tam bir kültür mozaiği olan bu şehrin ne kadar az bilindiğini fark etmek bu projeyi yapmaya itti beni. Zamanının en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu üzerinde kurulmuş bu muhteşem şehri dünya tanımalı! Ani de Göbeklitepe kadar tanınmayı hak ediyor.  Desteklerinizle bu kültür mirasımızı uluslararası platformlarda yayınlanacak, tüm dünyaya duyuracak bir film yapmak en büyük amacım.”

evvelzamANİçinde

Tuba GERMAN BULUT       : Proje sahibi, senarist
Cemile KIRMIZI KARADAŞ : Yönetmen
Alper DERLİ                         : Görüntü Yönetmeni

Ani’nin bu toprakların, coğrafyanın ve tarihin en büyük zenginliklerinden olduğu kadar diğer her bölgemizdeki kalıntı ve uygarlık geçmişlerinden farklı, kendine özgülüğü vardır.

Ne var ki, bu özgünlüğü ve zenginliği Ani’nin görsel tanıtımlarında yeterince sunamadık.
Elbette nice emek sarf edildi, nice hayranlık bir sanat metnine dönüştürülmeye çabalandı…
Ama çoğunlukla bir şey önemli ölçüde eksik kaldı: Biz Ani’yi hep kendimize anlattık! Anlatırken de maalesef hep didaktik bir şekilde anlattık.

Görüntüleri üzerine bilgi bindirince Ani anlatılır sandık… Bu da bir yöntemdir kuşkusuz ama bizim yöntemimiz bu tarzdan bir kopuşu temsil edecek.

Projemiz anlattığına bir ruh edindirme derdinde olan bir anlatıdır.

Merak uyandırma, meraklanmayı teşvik ve yola çıkışı; Ani’yi mutlaka görme gereksinmesinin hissedilmesini sağlamak. Bilgiyi vermek değil, Ani’yi görme gereksinmesini, dürtüsünü oluşturmak.

Sinema estetiğinin dramatik ögelerini, klasik belgesel üslubuyla harmanlayıp en az sözle en çok şeyi anlatmayı başarabilmek.

Ani’yi gizemlileştirmek dramatik yöntemin temelindeki niyettir. Zaten kendiliğinden o gizeme sahip Ani’nin tarihsel hikayesini simgelerle; metaforlarla anlatmak ilgi derlemek açısından yeğlenebilecek çok az işlenen zorlu bir iddiayı oluşturmaktır; biz bunu yapmayı hedefliyoruz.

Dramatik belgeselimizin amacıyla örtüşen dili de bu metaforlar, simgeler güçlü kılacaktır.
Amaç ise, Ani ve periferinin, asıl olarak da Kars’ın gereken turist ilgisini çekebilmesi ve çoklu kazancına katkı oluşturabilmek.

Tarih turizmi, dinsel turizm ( ki Ani Hıristiyanlar kadar elbette Müslümanlara da cazip gelmelidir, Anadolu’daki ilk caminin, muhtemelen devamlılık arzeden ilk ezanın okunduğu yerdir ) ve sanat tarihi turizmi açısından 21. Yüzyılda bir barış, dostluk, insanlık çağrısı olacaktır.

Bu çağrının izdüşümleri, Ani’nin şimdi bir harabe ve boşluktan ibaret ana caddesi boyunca, MÖ 4. Yy’daki Mecusi ateşgedesinde yakılan ateşin, gecenin ve çağların zifiri karanlığını yırtan Hz. İsa’nın kilisesini simgeleyen çan seslerinde alınan yolun, seher göğünde ak iplik kara iplikten ayrılır olduğunda Manuçehr camiinden yükselecek ezanla sabaha dönüşen metaforunda belirgin kılınacaktır.

Proje, Ani ve dolayısıyla Kars ve çevresinin ekonomisine hizmet etmelidir. Kültür turizmi deniz turizminden daha seçici bir kitleye hitap eden alandır. Hedef kitle de yerli turist kadar ve ama ondan daha ziyade Çin’den Amerika’ya, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar dünya olmalıdır.

Projemiz: ASIL olarak turizm festivalleri, fuarları, uluslararası belgesel film festivallerinde ses getirmeyi amaçlamaktadır.

Ani’yi yabancılara, “Dünya”ya anlatmak asıl hedeftir.
En estetik görüntülerle, sinema sanatının içinden, minimalist bir dille maksimalist bir tesir yaratmak üzere…

Destek miktarı ve ödüller

Çekimi, şuan Harabe halindeki yapıların bilgisayarda modellenmesi ve post prodüksiyon giderlerinde kullanılmak üzere 200.000TL’ye ihtiyacım var.  Destekleriniz karşılığında belgeselimizin afişini, DVDsini, galasına davetiye, Kars Galası için 2 gün konaklama, teşekkür yazıları ve teşekkür plaketi hediyemiz..

Başka nasıl sana destek olunabilir?

Maddi destek veremezseniz de projemi sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp duyurarak da destek olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Tıklayınız evvelzamANİçinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz