Meslek Seçiminde Anne Babanın Rolü

0

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Uzman Psikolog Tuğçe Denizgil Evre, meslek seçiminin tıpkı eş seçimi gibi kişinin hayatında verdiği en önemli karar olduğunu belirterek, konuya ilişkin çok önemli açıklamalar yaptı.

Uz. Psikolog Tuğçe Denizgil Evre,

Meslek seçimi tıpkı eş seçimi gibi kişinin hayatında verdiği en önemli karardır.Hemen hemen birçoğumuz ileride ne işle meşgul olacağımızı ergenlik dönemimizde belirleriz. Pek tabiki bu belirleme süreci stresli olabilmektedir. Girilen sınavlar, hazırlanılan dersler gibi birçok stres faktörü ergeni etkileyebilir. Böylelikle psikolojik değişimlerin yanında, fizyolojik değişimleri de olan ergen bireyin içinde bulunduğu stresli dönemine bir de meslek seçimi ve mesleğe yönelik girilecek sınavların stresi de eklenmiş olur. Hiç şüphesiz ki bu oldukça hasssas dönemde ergenin anne ve babasının tutumu da oldukça önem taşımaktadır. Ergenlik döneminde olan birey henüz hayata atılmadığı için okumak istediği bölüm ve dolayısla ileride icra edeceği meslek seçimi konusunda bazen duygusal içerikli karar verebilme olasılığı olabileceğinden, anne- baba ve okuldaki öğretmenlerin yön gösterici olması gerekmektedir.

Peki meslek seçimi neye ve kime göre yapılmalıdır? Meslek seçimi, kişinin kendini tanıması, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmsı (güçlü yönlerini destekleyrek, zayıf yönlerini geliştirerek), yeteneklerini, bu bağlamda ilgi alanlarını bilmesi ve değerlendirmesi ile doğru orantılıdır. “ ben hangi mesleği seçersem, severek yapabilir ve başarılı olabilirim?”  sorusuna genç cevap verebilmelidir. Toplumun beklediği belli meslek gruplarından bağımsız kişinin hangi mesleği sevebileceği ve ona yatkın olup olmadığı baz alınmalıdır. Aileler burada hem araştırmacı hem de gözlemci olmalıdırlar. Örneğin bazı aileler “yeni nesil mesleği” diye adlandırdıkları birçok meslek grubunu daha önce hiç duymamış ve o meslek hakkında bilgi sahibi olmamış olabilir. Dolayısıyla bu konuda araştırıp, bilgi edinmek de ailenin sorumluluğudur.

Freud’a göre edindiğimiz meslek ya da yaptığımız iş; yaşamımız ile bizim aramızdaki en kuvvetli bağmış. Aslında düşündüğümüzde sahip olduğumuz meslek ya da yapılan iş bizim bütün hayatımızı şekillendiren ana faktörlerden biri. Bir düşünsenize nerede yaşayacağımıza bile sahip olduğumuz meslekler karar veriyor. Sahip olduğumuz meslekle birlikte, toplumda sahip olduğumuz roller, sosyal statümüz, toplumsal ilişkilerimiz, düşüncelerimiz ve yaşam tarzımız da şekilleniyor.

Bireyin meslek seçimi sürecinde en sık yapılan hata ise, anne ve babanın kendi fantazilerini çocuklarına açıkça yansıtmalarıdır. Anne ve babasnın meslek seçiminde yoğun baskısını hisseden çocuk ise, çoğu zaman suçluluk ve öfke  duygusunu hissedebilmektedir. Bu bağlamda sizin ebeveyn olarak yapmanız gereken şeyler; iyi bir gözlemci olup, çocuğunuzun nerelere ilgisi ve yeteneğpi olduğunu keşfedip, çocuğunuzu ona göre yönlednrimeniz olacaktır. Önce meslekleri siz tanıyın, çocuğunuzla birlikte keşfedin!, onu destekleyin!, dinleyin,! Böylelikle neye ihtiyacı olduğunu ve nasıl bir hayat yaşamak istediğini anlarsınız. Ona mutlaka hayallerini sorun. Böylece üniversite sınav ve hazırlıkları için onu desteklemiş olup, motivasyonunu artırırsınız. Unutmayın ki; her çocuk ya da ergen, aileisnin desteğine her zaman ihtiyaç duyar. Aile desteğini koşulsuz hisseden bir birey kendine en uygun yaşamı kurabilen bir bireydir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz