Maske takarken gözlüğün buğulanıyorsa…!İşte çözümü

0

Maske takarken gözlük kullanmak kimi zaman oldukça rahatsız edici olabiliyor. Özellikle gözlük camlarının buğulanması en fazla şikayet edilen konuların başında geliyor. Peki, maske takarken gözlük camlarının buğulanmaması için neler yapılabilir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu gözlük camlarının buğulanmasını önlemek için gündelik hayatta da kolayca uygulanabilecek öneriler paylaştı. İşte o öneriler:

1-Maskeyi burnunuza iyice oturtun
Maskenin telli kısmını üstte tutarak burnunuza göre sıkıştırabilir; çift taraflı bant ile yapıştırabilirsiniz.

2-Buğu önleyici sprey ya da bez kullanın
Optiklerden gözlük camının buğusunu önleyici sprey veya bez temin edebilirsiniz.

Ancak camın yansıma önleyici özelliğinin bozulmaması için sık kullanmayın.

3-Buğu önleyici kaplama yaptırın
Gözlük camınıza buğu önleyici kaplama yaptırabilirsiniz

4-Gözlük camlarını günde 2 kez sıvı sabun ile yıkayın
Gözlük camlarını günde 2 kez sıvı sabun ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra kendiliğinden kurumaya bırakılmalı.

Sabunlu su cam üzerinde ince bir film tabakası bırakacak ve yüzey gerilimini düşürerek su moleküllerinin buğu tabakası oluşturmasını engelleyecektir.

Başka hangi yöntemler denenebilir?
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu’nun söylediklerine ek olarak biz de sizlere işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu vermek istedik:

Gliserinin sahip olduğu kaygan yapının bu sorunu çözmede etkili olduğunu söylesek? Güzelce temizlediğiniz gözlük camlarınıza gliserin uygulayın. Sonuca çok şaşıracaksınız.

Severek yediğimiz bir meyve olan elma da bu konuda oldukça başarılı. Elmayı gözlüğünüzün cam kısımlarına sürerek buğudan artık görünmeyen gözlük camlarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Önerilen bir diğer yöntem ise diş macunu. Gözlük camınıza bir miktar diş macunu sıkın ve daha sonra bununla gözlük camlarınızı yıkayıp iyice durulayın. Tamamen kurutup taktıktan sonra gözlüğünüzdeki buğulanmanın yok olduğunu göreceksiniz.

Maskenizin içerisine kağıt mendil koyarak nefesinizdeki nem oranını azaltmayı da deneyebilirsiniz. Bir mendili ikiye katlayarak maske telinin olduğu bölüme yerleştirin yani mendil maske ile burnunuz arasında olsun.

Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz