MALAZGİRT ZAFERİN 949. YILDÖNÜMÜ KUTLANIYOR

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki bakanların katılımıyla 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü, bugün büyük bir coşku ile kutlanacak. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan 26 Ağustos Malazgirt Zaferin 949. yıldönümü 23 Ağustos Pazar günü Malazgirt’te yapılan çeşitli etkinliklerle başladı. Bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bakanların katılımıyla büyük zaferin 949. yılı kutlanacak. Bu yıl dördünce kez Malazgirt Zaferi kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı büyük bir heyecanla ve sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden AK Parti Muş İl Başkanı Rahmetullah Yaktı: “Bilindiği üzere her yıl 26 Ağustos tarihinde büyük coşkuyla Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü kutlamaları yapılmakta. Ancak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki bakanların son dört yıldır Cumhurbaşkanlığı himayelerinde kutlanacak olan şanlı zaferin yıldönümü törenlerine katılması ise ayrı bir önem kazanıyor. Öte yandan Reisimiz, Malazgirt’e gelmesinin de ilçede büyük bir heyecan uyandırıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın şanlı zaferin törenine katılacak olması, hazırlıkları ve etkinliklerin en iyi şekilde yapılması için başta Muş Valiliği olmak üzere, Malazgirt Kaymakamlığı, Malazgirt Belediyesi ve ilgili kurumlar günler öncesinde harekete geçti. Zaferin kutlama programı, bildiğiniz gibi 23 Ağustos Pazar günü itibariyle Malazgirt İlçemizde başladı” dedi.

“Cumhurbaşkanımız 4. Kez Malazgirt’te”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılan 26 Ağustos Malazgirt Zaferin 949. Yıldönümü etkinliklerine katılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4. kez Malazgirt İlçesi’ne geleceğini ve burada toplanan kitleye hitap edeceğini belirten Başkan Yaktı: “Bu yıl 4. kez törene katılacak olan Sayın Cumhurbaşkanımız, tören alanında bulunan halka hitap edecekler. Öte yandan Cumhurbaşkanımıza Anadolu’nun kapısının temsili anahtarı verilecek. Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla; Malazgirt Zaferi’nin 949. yılında Türkiye ayağa kalkacaktır. Bugün büyük coşku ve heyecanla kutlayacağımız Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü etkinliklerine tüm halkımız davetlidir. Ecdadımızdan miras kalan sevgi, saygı, hoşgörü ve dayanışmaya dayalı yüce hasletler, aziz milletimizin her zaman birlik ve beraberlik içinde tüm zorlukların üstesinden geleceğinin, barış ve huzurumuza kastedenlere karşı gereken cevabı vereceğinin güvencesidir. Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümünde büyük komutan Sultan Alparslan’ı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum” ifadelerini kullandı.

Zaferin 949. Yıldönümü Anma Etkinlikleri

Malazgirt Zaferi’nin 948. yıldönümü etkinlikleri 23 Ağustos Pazar günü itibariyle çeşitli etkinliklerle başladı. Protokol konuşmaları ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile şanlı zaferin etkinlikleri devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ise, çeşitli etkinliklerle program sürecek.

Malazgirt Savaşı İle Selçuklulara Anadolu’nun Tapusu Verildi

Malazgirt Zaferi, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen kuvvetleri arasında, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Doğu Anadolu’da Malazgirt Ovası’nda meydana gelen savaşın neticesinde kazanıldı. Tarihçiler tarafından bu muharebe, dinî, milli, siyasi, askerî neticeleri bakımında Türk-İslâm tarihinin en büyük zaferlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Her iki tarafta da tüm hazırlıklar tamamdı. Alparslan, din alimlerinin de tavsiyesiyle muharebeyi Cuma günü 26 Ağustos’ta yapmaya karar verdi. 26 Ağustos Cuma günü ordusuyla birlikte namaz kıldı ve dua etti. 26 Ağustos 1071’de Cuma günü başlayan savaş Selçuklu ordusunun kendinden en az 4 kat büyük Bizans ordusunu yendiği kesin zaferle neticelendi. Malazgirt Savaşı, Selçuklulara Anadolu’nun tapusunu vermişti. İlerleyen 20 yıl içerisinde hızla Anadolu içlerine göç hareketleri başlatılarak Türkleştirilen Anadolu, İç Asya’daki diğer Türk devletlerinin de göçleriyle bir Türk yurduna dönüştü.

Malazgirt’teki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki MHP lideri Devlet Bahçeli Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde yapımı tamamlanan Cumhurbaşkanlığı külliyesinin açılışına katılacağı öğrenildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz