Kıbrıs’taki Maraş açılımı AP Başkanı Sassoli’yi endişelendirdi…

0

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli AKEL’in Avrupa Parlamentosu üyeleri Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yorgiyu’ya bir mektup göndererek Türkiye’nin tek yanlı Maraş’ı açma kararının ardından Kıbrıs’taki durumu artan bir endişe ile takip ettiğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli’den, kendi ülkesinin seçilmiş (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanını GKRY Başkanına şikayet eden KTÖS Başkanı Şener Elcil’e destek geldi…

AKEL’in Avrupa Parlamentosu üyeleri Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yorgiyu’nun 6 Kasım tarihli Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Şener Elçil’e destek belirtmek üzere Avrupa Parlamentosu Başkanına yazdıkları mektuba Sassoli’den cevap geldi.

AP Başkanı David Sassol’in cevabı şöyle;

‘Bildiğiniz gibi ben ifade özgürlüğünün sadık bir savunucusuyum. AB’nin içerisinde veya dışında hiç kimse siyasi görüşlerinden dolayı saldırıya veya haksızlığa uğramamalıdır.’

Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli, her fırsatta Kıbrıs ile ilgili dayanışma mesajı vermeye devam edeceğini belirterek, 24 Kasım tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda ‘Maraş konusunda artan gerginlik ve müzakerelerin yeniden başlaması’ konulu tartışmanın Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs’a destek belirtmesi için bir fırsat sunacağının altını çizdi.

Kızılyürek ve Yorgiyu, Sassoli’ye gönderdikleri mektupta, KTÖS Başkanı Elcil’e yönelik saldırıların Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin iç işlerine müdahale etme ve Kıbrıs Türk toplumunda muhalif sesleri susturma alışkanlığının sonuncusu olduğuna dikkat çekmişler ve 2018 yılında Afrika Gazetesi ve Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent’e karşı yapılan şiddet olaylarını hatırlatmışlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz