Kıbrıs Türk Kültüründe Karagöz Tasvirleri ve Göstermelikler adlı çalışma Millî Folklor’da yayınlandı.

0

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Mustafa Yeniasır ile Doç.Dr. Burak Gökbulut’un “Kıbrıs Türk Kültüründe Karagöz Tasvirleri ve Göstermelikler” adlı çalışmaları Türkiye’nin saygın dergilerinden olan Millî Folklor’da https://www.millifolklor.com/Indeksler  yayınlandı.

Doç.Dr Yeniasır ve Doç.Dr. Gökbulut tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bugün Kıbrıs Türk Karagöz geleneği içerisinde ulaşılabilen en eski tasvirler ve göstermelikler 1900’lü yılların ilk çeyreğine kadar uzanmaktadır. Çalışmada ele alınan tasvirlerin ve göstermeliklerin bir kısmı Karagözcü Mehmet Salih Efendi’ye ait olup bu tasvirler ile göstermelikler 1900’lü yılların ilk çeyreğinden itibaren adada oynanan oyunlarda kullanılmıştır. Söz konusu tasvir ve göstermelikler, Ertuğ tarafından alınarak ayrıntılı bir alan araştırmasıyla isimlendirilmiş ve tamir edilmiştir. Ertuğ’un Karagöz sanatını icrayı bırakmasının ardından Kuzey Kıbrıs’ta bu sanatı devam ettiren İzel Seylani oyunlarında ağırlıklı olarak yerel tipleri ve adaya özgü unsurları göstermelik olarak kullanmayı tercih etmektedir. Seylani’nin, söz konusu yerel tipleri ve Kıbrıs’a ait mekânları, Mehmet Ertuğ’dan daha yoğun bir şekilde oyunlarında kullandığı görülmüştür.” ifadeleri kullanıldı

Doç.Dr Yeniasır ve Doç.Dr. Gökbulut ayrıca, çalışmanın ilk aşamasında tasvirlerin teminini sağlayan ve tecrübesini bize aktaran Mehmet Ertuğ’u saygı ve rahmetle anıyoruz. Çalışmanın hazırlanmasında bilgileriyle desteğini esirgemeyen ve tasvirlerini paylaşan İzel Seylani’ye de teşekkürlerimizi sunarız dedi.

İlgili çalışmaya https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1469881 linkinden ulaşabilirsiniz

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz