“Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”’nin Resmen Tanınması İçin Girişimlerde Bulunulma Vakti Gelmiştir.

0

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu “KKTC tabirinden “kuzey” kelimesinin çıkarılarak ilan ve tescil edilecek “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” KTC’nin resmen tanınması için girişimlerde bulunulma vakti gelmiştir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Federasyondan yapılan açıklamada,

Türkiye’nin katliama maruz kalan soydaşlarını korumak ve garantörlük haklarını uygulamak üzere Kıbrıs barış harekatını düzenlediği 1974’den günümüze hala çözüm üretilmeyen Kıbrıs’ta son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Türkiye ve Kıbrıs Türkü aleyhine görüşleriyle bilinen Mustafa Akıncı’nın kaybetmesi, adada iki devletli çözümü savunan Ersin Tatar’ın ise Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi Kıbrıs’ta bütün dengeleri Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı adına değiştirmiştir. Ayrıca Vakıf malı olan “Kapalı Maraş”ın açılması ve yerleşime açılacak olması yeni görüşmeler öncesi şüphesiz Türk tarafının elini güçlendirecektir.

Şu bir gerçek ki, Türkleri her fırsatta yok etmeyi hedefleyen Yunanlıların öne sürdüğü “eşit statü” ile alakası olmayan “özel statü”ye dayalı federasyon önerisinin oyalamadan ibaret olduğu unutulmamalıdır.

Erol Manisalı’nın ifadesiyle Kıbrıs’ta federasyon, “ancak Türkiye-Yunanistan Federasyonu kurulabilirse gerçekleşir”. Gerçekten de “artık Kıbrıs’ta coğrafi esasa dayanan federasyon düşüncesi ölmüştür. T.C. ile KKTC bir araya gelerek artık bir hedef koyma vakti gelmiştir.

Peki bu hedefin parametreleri nelerdir? 

Birincisi, Kıbrıs’ta bağımsız iki devlet vardır.

İkincisi, her türlü şartlarda Türk askeri KKTC’de bulunmaya devam edecektir.”

Bu şartlar altında Kıbrıs’ta çözüm için artık federatif bir yapının geçerliliğini kaybettiği gerçeğinden yola çıkarak, “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”nin kurulması yönünde adım atılmasının vakti gelmiştir.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini eğer Akıncı kazanmış olsaydı, ”Birleşik Kıbrıs Devleti” kurulacaktı. Böylece adanın tümü AB’ne ait olacaktı, yani Türkiye bölgede devre dışı bırakılacaktı. Kıbrıs seçimleri işte bu şer ittifakının oyunlarına darbe vurmuştur.

Ersin Tatar ve ona destek veren milli güçler şer ittifakının bu planını yok etmiş oldu. Şimdi; “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”nin kuruluşu ilan edilerek asıl darbe vurulmalıdır…

KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TANINMALI

KKTC tabirinden “kuzey” kelimesinin çıkarılarak ilan ve tescil edilecek “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti” KTC’nin resmen tanınması için girişimlerde bulunulma vakti gelmiştir.

Türkiye’nin dışında Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıması gereken ülkeler, şüphesiz Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan bağımsız Türk Cumhuriyetleri olmalıdır. Azerbaycan, Pakistan ve Libya gibi ülkelerin ön ayak olması için girişimde bulunulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz