Kampa Götürülmek İstenirken İntihar Etti…

0

Çin zulmüne bir yenisi eklendi…

Doğu Türkistan’ın Kaşgar bölgesine bağlı Yenisar (Yeni hisar) ilçesi Setil köyünde ikamet eden 19 yaşındaki bir Uygur gencin Toplama kampına götürülmeye çalışılması üzerine intihar ettiği öğrenildi.

Bilgilere göre Eylül ayında Özgür asya radyosuna gelen bazı ip uçlarına dayanarak bölgede yapılan araştırma sonucu 19 yaşındaki İbrahim Kasim adlı bir gencin güvenlik güçleri tarafından kampa götürülmek istendiği sırada intihar ettiği doğrulandı.

Özgür Asya Radyosuna göre Yenisar’ın Setil köyünden olan İbrahim Kasım’ın 2000 doğumlu olması nedeniyle “Çin ulusal güvenliği için tehlikeli nesil” kategorisine dahil edildiği ve kampa götürülmek üzere karakola çağrıldığında ise intihar ettiği bildirildi.

Çin’in Fujian eyaletinde küçük bir işletme sahibi olan İbrahim Kasim, Çin’in internet ağ güvenliğini aşarak Kanadalı Youtuber Guli Mehsud ile temasa geçtiği ve Çin vilayetlerinde karşılaştığı etnik ayrımcılık ve Uygur Türklerinin acı durumunu hakkında bilgi verdiği, Ancak İbrahim Kasım’ın aralık 2019’da polis tarafından Yenisar’a çağrıldığı ve memlekete döner dönmez bölge polisleri tarafından kampa götürülmek istenirken canına kıydığı öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz