İsveç Başbakanı: Türkiye’nin teröre karşı kendini savunma hakkı var

0

[Fotoğraf: Reuters (Arşiv)]


Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı “Pençe-Kılıç Hava Harekatı”na ilişkin bir  soruyu cevaplayan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Terör saldırılarına karşı Türkiye’nin kendini savunma hakkı var.” dedi.


Tüm tarafları itidalli olmaya, sakin kalmaya, sivillerin ve sivil nesnelerin askeri tehlikeye maruz kalmaması gerektiğine dair çağrıda bulunan Kristersson, “Kuzey Suriye’deki durum çok karışık, bir yandan terör örgütü DEAŞ’a karşı verilen bir mücadele, bir taraftan da Türkiye’nin terör saldırılarına maruz kalan bir ülke olduğunu kabul etmek gerekir. Türkiye’nin kendini her türlü terör saldırısına karşı koruma hakkına sahip olduğunu da belirtmek gerekir.” ifadelerini kullandı.


“Dünyanın, Türkiye’yi anlaması gerekiyor”


Dünyanın, Türkiye’yi anlaması gerektiğine dikkati çeken Kristersson, “Dünyanın, Türkiye’yi vuran terör saldırılarının diğer ülkeleri vuran terör saldırıları kadar kötü olduğunu kabul etmesi için nedenler var. İsveç’te çeşitli şekillerde terör ve terörle ilgili faaliyetlere katılan ve bunu finanse eden insanlar İsveç’i hedef almıyor, Türkiye’yi hedef alıyor. İsveç’in bunlara güvenli bir sığınak olmaması gerektiğini tespit ettik.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz