İspanya’da Pique’nin aldığı komisyon tartışılıyor

0


İspanyol gazetesi El Confidencial, Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmayla ilgili olarak Pique ile RFEF Başkanı Luis Rubiales arasındaki bazı telefon görüşmesi kayıtlarını ve belgeleri yayımladı.


24 milyon euro komisyon aldığı iddia edildi


Pique’nin sahibi olduğu Kosmos adlı spor organizasyon şirketinin, 2019’da RFEF ile Suudi Arabistan arasında yapılan ve 2020’de başlayıp 2025’e kadar geçerli olan Süper Kupa maçlarının bu ülkede oynanması anlaşmasından toplam 24 milyon euro komisyon aldığı iddia edildi.


Kosmos’un Süper Kupa maçlarından her yıl için 4 milyon euro aldığı, RFEF ile direkt bağlantısı olmayan bu paranın Suudi Arabistanlı bir kamu şirketi olan Sela tarafından ödendiği kaydedildi.


El Confidencial, ödenen komisyon yasal olmasına rağmen, RFEF ile Suudi Arabistan arasında aracı kişinin Barcelona’da oynayan bir futbolcu olması ve konunun İspanya’daki diğer futbol kulüplerini de ilgilendirmesi nedeniyle çıkar çatışması sorunu yarattığı ve konunun etik yönüyle tartışıldığını yazdı.


İspanya Süper Kupa maçlarının 4’lü final olarak oynanmasından en kazançlı olan takımlar, 8’er milyon euro alan Barcelona ile Real Madrid olurken, diğer iki takıma 2 ve 1 milyon euro ödeme yapılıyor.


Valencia Kulübü, 2020’de katıldığı ilk 4’lü finalden 1 milyon euro gelir elde etmiş ve diğer kulüplerden neden daha az aldığını öğrenmek için RFEF’e başvurmuştu.


RFEF, İspanyol futboluna daha fazla gelir ve tanınmışlık sağlamak için Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın genel kurulda onaylandığını, gizli veya yasa dışı hiçbir şeyin olmadığını savunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz