İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü Tamam: Gözler, TC Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’da

0

TC Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay ve KKTC Başbakanı Ersan Saner’in dün imza koyduğu 2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü 2 buçuk milyar TL’lık mali katkıyı öngörmektedir. Geçen yıl sonu 750 milyon TL’yi de eklerseniz, toplamda 3 milyar 250 milyon TL tutarında bir mali kaynak aktarılmış oluyor. Mart-Aralık 2021 döneminde geriye 10 aylık bir dönem kalmıştır. Ortalama her ay 250 milyon TL ekonomimize kaynak girişi olacaktır demektir. Sadece 2021 için düşünülecek olursa, 2020 son iki ayında aktarılan 750 milyon TL ile beraber toplamda kullandırılacak 3 milyar 250 milyon TL, KKTC bütçesinin yaklaşık üçte biri kadardır. Bu kaynak, oransal olarak bakıldığında çok önemli bir girdidir. Ne İMF, ne de Dünya Bankası veya AB gibi kuruluşlar, böylesi oransal büyüklükte mali kaynak aktarımını, küçük ada ekonomilerine asla yapmamaktadır.

*****

TC Cumhurbaşkanı’nın aleni bir şekilde açıklamadığı, ancak Türkiye’nin mali protokol dışında, ayrı bir kalemden KKTC’ye akıtacağı çok daha büyük başka bir kaynak daha vardır. TC Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği ve Sayın Fuat Oktay’ın dün yinelediği üzere, bir KKTC toprağı olan Maraş’a alt yapı yatırımına bu yıl başlanacağı ifade edilmiştir. Aynı zamanda, Sayın Erdoğan, KKTC’ne denizaltından elektrik enterkonnekte iletim hattı ve doğalgaz boru hattı döşenmeye bu yıl başlanacağını da ifade etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü bir devlettir ve KKTC’ye verdiği sözlerini hep yerine getirmiştir. İçme suyunu Anamur’dan KKTC’ye taşımıştır. Elektrik ve Doğalgaz da, KKTC’ye bir barış projesi olarak gelecek, karşılıklı bağımlılık ve kazan kazan temelinde çıkarların örtüşeceği, eşit iki egemen devlet temelinde yeni bir Kıbrıs yaratılmasına yol açılmıştır.

*****

Maraş’ın altyapı yatırımına başlangıç için en az 500 milyon dolar, Maraş’ın altyapısına paralel kıyıdaş kentlerin Maraş ile birlikte ortak gelişimi için de, Türkiye Cumhuriyeti tarafından projeleri destekleme kalemlerinden ilave yatırımlar için kaynak kullandırılacaktır. Böylece TC Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın KKTC’ye yapacağı ziyaret çok anlamlı olacaktır. Fırsata çevrilecek faktörlerin belirleneceği, yeni ticaret alanlarının yaratılacağı ve KKTC’ye ticaret kayma etkisi yaratacak hamlelerinin projelendirileceği Bakan Ruhsar’ın ziyareti öncesi, başta Sivil Toplum Örgütleri ve Üniversiteler işbirliği yapmalı ve teknik heyet toplantılarına çok iyi hazırlanarak katılmalıdır.

*****

İmalat sanayinin gelişmesi içim yeni Organize Sanayi Bölgeleri açılacağı ifade edilmiştir. Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin Türkiye üzerinden 3’ncü ülkelere ihracatının gerçekleşeceği kanallar açılacak, ticaret kolaylaştırılacaktır. Belli ki yeni pazarlara erişim Türkiye desteği ile sağlanacak, KKTC’yi ihya edecek ekonomik açılımlar için düğmeye basılacaktır. Başta Ulaşım sektörü, Üniversiteler, Turizm ve İnşaat sektörlerine destek sağlanacağı anlaşılmaktadır. 322 kilometre duble bölünmüş yol inşa edilecek olması, kara ulaşımında sürenin kısıtlanması, Yerel Yönetimlerin reforme edilerek lojistik desteğin daha etkin ve verimli sağlanması öngörülmektedir.

*****

Turizmin nefes alabilmesi ve ambargo kaynaklı iniş kalkışlardan dolayı oluşan ek maliyetin yarattığı rekabeti kısıtlayıcı engellerin sağlanacak teşviklerle ortadan kaldırılması mümkündür. Gerçekleşmesi halinde, aşılanmayla birlikte hizmetler sektöründe de ekonomik büyüme sağlanabilecek, istihdamda eski günlere dönülebilecektir.

*****

Özetleyecek olursak, ek 2 buçuk milyar TL mali kaynağa ilave olarak önceden verilen 750 milyon TL ile toplamda 3 milyar 250 milyon TL ve belki de TC Yatırım kalemlerinden Maraş’ın altyapısı için ilave 3 buçuk milyar TL daha ilk kalemde aktarıldığını öngörerek, toplamda bütçenin yüzde 70’ine denk gelecek bir yatırım hamlesi ile ortalama yüzde 7 ile yüzde 10 büyüme yakalanabilir. Böylece, KKTC ekonomisi, GKRY ile arasındaki fert başına düşen milli gelir farkını çok kısa sürede kapatabilecektir. Yeter ki, siyasi istikrar kazanılsın ve ekonomi yönetimini liyakat sahibi teknokrat kişiler yönetsin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, sağlık alanında yaptığı katkılar, gönderdiği 100 binden fazla aşı ve sağladığı mali destek için teşekkür ederken, kaynak kullanımı konusunda son derece dikkatli ve ihtiyatlı olmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz