Hadisa Katliamında, çok sayıda çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan 24 Iraklı sivil katledilmişti…!

0

Hadisa katliamı 19 Kasım 2005 tarihinde bir grup Amerikalı askerlerin, aralarında çok sayıda çocuk, kadın ve yaşlılar olan bir grup Iraklı 24 sivili suçsuz yere öldürdüler.

Hadisa köyündeki olay, 19 Kasım 2005’te, bir Amerikan askerinin devriye gezerken yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ölümüyle başlamıştı. Askerlerin avukatlarına göre, sivillerin evlerine saklanan direnişçiler ateş açmaya başlamış ve komutanlığın belirlemiş olduğu ateş açma kurallarına uygun bir çatışma çıkmıştı.

Bununla birlikte iddia makamı, ortada direnişçi falan olmadığı ve askerlerin, ölen arkadaşlarının intikamını almak için 3 saat boyunca katliam yaptığı görüşünü savunuyordu; hatta mahalleye yaklaşan bir taksinin içindeki 5 kişiyi de öldürmüşlerdi. Ölenlerden 10’u kadın ve çocuktu.

Katliamla ilgili 2006 yılı sonunda 8 donanma askeri suçlanmıştı. Bunlardan 4’ü olay yerinde bulunuyordu. Suçlanan 3 askerle 2 subay hakkındaki suçlamalar düşmüş, 28 Mart’ta da bir onbaşının işbirliği yaptığı için hakkındaki suçlamalar düşürülmüştü. Grayson’ın aklanması ve Chessani’nin hakkındaki suçlamaların düşürülmesiyle, katliamla ilgili yargılanan yalnızca 1 kişi kaldı.

Hadisa katliamı da artık tarih oldu

Irak’ın Hadisa kentinde yaşanan katliamın üzerinden 2 yıl geçti.. 3 Iraklı kardeşin ölümünden sorumlu tutulan Amerikalı deniz eri Justin L. Sharrat aleyhindeki tüm suçlamalar düştü. Sharrat hakkındaki suçlamaların, “ABD askeri ceza hukukunun, birdavanın, komuta eden generalin yargısına göre sonlandırılmasına izin vermesi” neticesinde düştüğü bildirildi. Kararı veren Korgeneral James Mattis, kanıtların, davanın askeri mahkemeye intikal etmesi için yetersiz olduğunu duyurdu.

24 Iraklının katili bir gün bile hapis yatmayacak

Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i devirmek için ABD işgaliyle 2003’te başlayan ve 100 binden fazla sivilin öldüğü Irak savaşının en korkunç sayfalarından 2005’teki Hadisa katliamının sorumlularının yargılanması utanç davasına dönüştü. 2005’te 10’u çocuk ve kadın, 24 köylüyü katleden 8 kişilik askeri birliğin başındaki üstçavuş Frank Wuterich tutuksuz yargılandığı davada hapis cezası almadı. Emrindeki askerlere “Önce ateş edin, sonra soru sorun” talimatı verdiğini itiraf eden çavuş hakkındaki cinayet suçlamalarını düşürüldü. Mahkeme sadece ‘görevi ihmal’ suçlamasını kabul ederek 31 yaşındaki askere üç ay hapis ve rütbe düşürme cezası verdi. Fakat Wuterich bu süreyi bile yatmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz