Fransız ırkçı siyasetçi Zemmour telif hakkı nedeniyle 115 bin euro ödedi

0


L’Express haftalık dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, Fransa’da aşırı sağcı gazeteci, yazar ve siyasetçi Eric Zemmour, izinsiz görsellerini kullandığı davacılara şu ana kadar on binlerce euro ödeme yaptı.


Zemmour, henüz kampanya dönemindeyken, şikayetler üzerine Youtube’dan kaldırılan 10 dakikalık videosunda aralarında France 2, France 3, France Culture televizyon kanallarının da bulunduğu çok sayıda medya organı ve kişiye ait görselleri izinsiz kullanmakla suçlanıyor.


Ödediği paralar, karşı olduğu göçmenlere bağışlandı


Zemmour’un davacılara ödediği miktar şu ana kadar 115 bin euroyu buldu.


Davacıların her birine şimdiye kadar 15 bin ila 30 bin euro arasında ödeme yapan Zemmour, yargıda henüz karara bağlanmayan hakkındaki birçok dava nedeniyle de yüksek oranda para cezasına çarptırılabilir.


Davacıların bazıları aldıkları tazminatları, Eric Zemmour’un Fransa’dan gitmelerini istediği göçmenler ile yardım derneklerine bağışladı.


İslam ve göçmen karşıtlığıyla bilinen Zemmour


Zemmour, 30 Kasım 2020’de Youtube’da yayımladığı videoyla cumhurbaşkanı seçimi için adaylığını duyurmuştu.


Le Monde gazetesi, Zemmour’un söz konusu videodaki 114 görseli izinsiz kullandığının belirlendiğini yazmıştı.


Youtube, 2 Aralık 2020’de söz konusu videonun, şiddet görüntüleri içerdiği gerekçesiyle 18 yaşından küçüklere erişimini engellemişti.


Paris’te 1958’de Cezayir asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen Zemmour, İslam ve göçmen karşıtı isim olarak öne çıkıyor.


Nisan’da cumhurbaşkanı seçiminde, aşırı sağın desteklediği politikalarıyla öne çıksa da Zemmour, ilk turda büyük bir hezimetle elenmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz