Blinken Ağustos’ta Asya ve Afrika turuna çıkıyor

0


ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 2 Ağustos’ta ABD’den ayrılacak olan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 3-5 Ağustos’ta Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de ABD-ASEAN Bakanlar Toplantısı, Doğu Asya Dışişleri Bakanları Zirvesi ve ASEAN Bölgesel Forumu’na katılacak.


Blinken, buradaki temaslarında, ASEAN’ın önemi, COVID-19, ekonomik iş birliği, iklim değişikliğiyle mücadele, Myanmar’daki kriz, Ukrayna’daki savaş gibi konuları da gündeme getirecek.


Filipinler’in başkenti Manila’ya 6 Ağustos’ta gidecek olan Blinken, burada Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Romualdez Marcos ve Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ile ikili ilişkileri ele alacak.


7 Ağustos’ta Afrika turu başlıyor


Blinken, 7-9 Ağustos’ta Güney Afrika’ya geçerek, burada “ABD’nin Sahra Altı Afrika Stratejisinin” tanımını yapacak. Pretorya’da ABD-Güney Afrika Stratejik Diyalog heyetine başkanlık edecek Blinken, buradan Johannesburg’a geçerek Güney Afrika Ulusal Kadın Günü kutlamalarına katılacak.


Güney Afrika’nın ardından 9-10 Ağustos’ta Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne geçecek lan Blinken, burada ikili ve bölgesel konuları ele aldığı görüşmeler yapacak.


Blinken, ziyaretinin son ayağı Ruanda’da 10-12 Ağustos’ta bulunacak ve burada barışı koruma çabalarını ele alacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz