ATCA:”Kıbrıs Türk halkı olarak artık Rum tarafını bir 50 yıl daha beklemeyeceğiz”

0

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA) KKTC Temsilcisi Kerem Hasan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Pazar günü yapılacak olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemiz adına hayırlı sonuçlanmasını temenni ederiz.” dedi

Yazılı açıklamada, 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Pazar günü yapılacak olan ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemiz adına hayırlı sonuçlanmasını temenni ederiz.

İkinci turda yarışacak olan Sayın Ersin Tatar ve Sayın Mustafa Akıncı’ya da başarılar dileriz.

Her şeyden önce adayların ve taraftarların kutuplaşma ve ayrıştırıcı söylemlerden kaçınmalarının önemine vurgu yaparak, halkımızın Pazar günü sandığa gidip iradelerini ortaya koymalarına çağrı yapıyoruz.

 Türk tarafının tüm gayret ve tavizlerine rağmen, Kıbrıs’ta federal çerçevedeki müzakerelerin 2017 yılında Crans Montana’da çöktüğü ve son üç yıldır bu konuda tek bir adım dahi atılmamalı hepimizin malumudur.

Rum tarafının aşırı talepleri, “sıfır asker, sıfır garanti” ortaya konulmuş, siyasi eşitlik gereği dönüşümlü başkanlığı kabul etmediği, mülkiyet konusunda global çözüm yerini ‘kişisel mülkiyet hakkının’ olacağı – yani komisyonlarda sürünebileceğimiz bir sürecin düşünülmesinden hatta bunun için adım atılmasından derin kaygı duymaktayız. 

Kendi ailelerimiz yıllarca bu belirsizliği yaşadı ve artık bizde aynı süreçten geçmek istemiyoruz.

Buna ek olarak, AB serbest yerleşim özgürlüğünü kısıtlayabilmemiz yani iki kesimliliği koruyabilmemiz için kalıcı derogasyonların olması hukukçularımız tarafından birçok kez dile getirilmesine rağmen böyle bir konunun müzakere masasında anlaşılamaması ve kaale alınmaması kaygılarımızı artırmıştır.

Tüm belirtilen bu hususların anlaşılmadığı halde, siyasi eşitliğimizin kabul görmediği bir ortamda ve Rum tarafının ‘sıfır asker, sıfır garanti’ duruşunu görerek Kıbrıs Türk tarafının, tarihte ilk kez BM yetkililerine ve dolaysıyla Rum tarafına “HARİTA” sunmasına hiç bir zaman anlam veremediğimizi bu noktada belirtmeliyiz. 

 Şimdi ise Rum tarafı bu haritayı da görüp “daha fazla toprak” talebinde bulunuyor hemde hiç bir bağlılığı bulunmayan ‘Guterres Çerçevesi’ kapsamında.

2017’de  kapsamlı çözüm için yürütülen müzakerelerin çöküşünden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın  şu ifadeleri unutulmamalıdır;

“Bugünden sonra da, bu bizim neslin son denemesinden sonra da gelecek kuşaklar için daha zor olacağını değerlendiriyorum. . . Gelecek kuşaklar, elbette onların önüne blok koyamayız, bloke edemeyiz onlar kendi yollarında en iyisini yapmaya çalışacaklar. Genç kuşaklara tabii ki başarılar dilerim.”

 Rum tarafı siyasi eşitlikten ada efradındaki doğal kaynaklara kadar hiçbir şeyi Türk tarafıyla paylaşmayı kabul etmediği ve asla kabul etmeyeceği gibi,  gençlerimizin bile spor müsabakalarında “ dostluk maçı” yapmalarına karşı her türlü engeli koyuyor. 

Bir hususta halkımızın dikkatini çekmek isteriz; Yurt dışında yaşayan ve lobicilik yapan bizim gibi derneklerin, gençliğimizin üzerindeki izolasyonların kaldırılması için mücadele ederken, doğrudan ticaretin olması, doğrudan uçuşların Kuzey Kıbrıs’a yapılabilmesi için, 2004’deki Annan Planı sürecindeki tutulmayan sözlere rağmen, bize deniliyor ki: “Zaten çözüm olursa bunlar da çözülecektir”.

Kıbrıs Türk tarafı Rum tarafına karşın evet dese bile ne ambargolardan kurtulabildi ne tanınma imkânı oldu. Bizi bitmek bilmeyen müzakere süreçlerine hapsettiler ama artık bu böyle devam etmemeli. 

 Artık Kıbrıs Türk halkı olarak bu oyunlara “YETER” dememizin zamanı geldiği düşüncesindeyiz. Artık “farklı” çözüm modelleri konuşulmalı.

“Tek yol federasyon” deyimi 50 yılımızı heba etmedi mi? Rum tarafı bizimle yönetimi ve güç paylaşımını, doğal kaynakları, toprağı paylaşmaya hazır mı? Rum tarafındaki zihniyet değişikliğinin olmadığı bir ortamda, bir 50 yıl daha bu tür süreçlere sürüklenmemizin bizi alternatif çözüm şekil ve modellerine bloke ettiğini idrak ederek, Kıbrıs Türk halkı olarak artık Rum tarafını bir 50 yıl daha beklemeyeceğiz. Bunun bilinmesi gerekliliği üzerinde dururken, oy verirken  tüm bu gerçeklikleri de lütfen göz önünde bulunduralım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz