ABD Seçimleri sonrası iç savaşa ramak kaldı!

0

Dünya ABD Başkanlık Seçimi’nin sonuçlarına kilitlenmiş durumda. Nefesler tutulmuş sonuçların açıklanması beklenirken, Trump’ın uzmanlar ve siyasetçiler tarafından “erken” kabul edilen zafer konuşmasının ardından ibrenin Demokrat aday Joe Biden’a dönmesi kafaları karıştırdı.

BBC Kuzey Amerika Muhabiri Anthony Zurcher, olası senaryoları masaya yatırdı. ABD merkezli CNN International’dan ise bomba bir iddia geldi. Öte yandan seçim sonrasında oyların sayılmasını durdurmak isteyen eli silahlı kişiler sokakları karıştırdı. İşte son dakika haberinin detayları.

Dünya ABD Başkanlık Seçimi’nin sonuçlarına kilitlendi. Hem Trump hem de Biden cephesinden haberler geliyor. ABD Başkanlık Seçimleri’nin tamamlanmasının üzerinden bir gün geçti ancak kazananın netleşmesine daha var. ABD’de bu yıl postayla ya da şahsen kullanılan 160 milyondan fazla oyun sayım işlemi devam ediyor.

Demokrat Başkan adayı Joe Biden, Çarşamba gecesi, geleneksel olarak kırmızıya boyanan Georgia eyaletinde Başkan Donald Trump ile arasındaki farkı daha da azaltarak Beyaz Saray’a bir adım daha yaklaştı.

Yarış iyice kızıştıkça, Trump’ın kampanya ekibinden bir açıklama yapıldı ve sonradan oy pusulaları eklenerek seçimde usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

CNN International’dan ise bomba bir iddia geldi… Seçimi adım adım takip eden CNN, ABD Başkanı Trump’ın dün günü kızgın bir şekilde Cumhuriyetçi valilere telefon ederek geçirdiğini duyurdu.

CNN International iki kaynağa dayandırdığı haberinde Trump’ın aradığı valiler arasında Arizona Valisi Doug Ducey, Georgia Valisi Brian Kemp ve Florida Valisi Ron DeSantis’in bulunduğu nu bildirdi.

Fox News, Demokrat Joe Biden’ın Arizona’yı kazandığı duyurduktan sonra ise Trump’ın yardımcılarına dava açmaları yolunda talimat verdiğini duyurdu.

Sonuçların henüz kesinleşmemiş olması nedeniyle, ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenleniyor. Detroit ve Phoenix kentlerinde Başkan Donald Trump’ın destekçileri oy sayımının durdurulmasını isterken, New York’taki gösteride bir araya gelen Joe Biden destekçileri, bütün oyların sayılmasını talep etti.

Arizona’da oy sayımı devam ederken, Associated Press (AP) ajansı ile Fox News televizyonu, eyalette seçimi Joe Biden’ın önde götürdüğünü duyurmasının ardından yaklaşık 200 kadar kişi seçim merkezinin önünde toplandı.

Eyaletin başkenti Phoenix’te bulunan CNN televizyonu muhabiri, oy sayım işlemlerinin sürdüğü merkezin önünde toplanan Trump yanlısı kalabalıkta, bazı kişilerin ellerinde otomatik silahlar olduğunu aktardı.

Kalabalık, ABD medyasının “Çalmayı bırakın!” ve “Benim oyumu da say” şeklinde sloganlar attı. Bunun üzerine binaya girişlerin kapatıldığı, gazetecilerin de binadan çıkartıldığı belirtildi. Maricopa County seçim kurulu, oy sayım işlemlerinin sürdüğünü açıkladı.

Michigan’daki gösteriler öncesinde Cumhuriyetçiler, oyların sayılmasının durdurulması için ilgili mahkemeye başvurmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz